W wyroku w sprawie C-236/09, wydanym 1 marca 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości uznał, że art. 5 ust. 2 dyrektywy Rady 2004/113/WE z dnia 13 grudnia 2004 r. wprowadzającej w życie zasadę równego traktowania mężczyzn i kobiet w zakresie dostępu do towarów i usług oraz dostarczania towarów i usług (Dz. Urz. UE L 373 z 21.12.2004, s. 37), zezwalając krajom UE na utrzymanie bez ograniczeń czasowych wyjątku od zasady równości płci, jest sprzeczny z realizacją celu równego traktowania kobiet i mężczyzn w obliczaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń. W konsekwencji, Trybunał uznał ten przepis za nieważny ze skutkiem od dnia 21 grudnia 2012 r.

Wytyczne dotyczące stosowania dyrektywy Rady 2004/113/WE w odniesieniu do ubezpieczeń, w świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-236/09 (Test-Achats) (Dz. Urz. UE C 11 z 13.1.2012, s. 1) określają skutki tego unieważnienia.

Wytyczne potwierdzają, że skutki wyroku muszą być stosowane w całej UE od dnia 21 grudnia 2012 r. Oznacza to, że zasadę równości płci w odniesieniu do kalkulowania składek i świadczeń do celów ubezpieczenia i związanych usług finansowych należy stosować bez żadnych wyjątków dla nowych umów zawieranych począwszy od tej daty. Wytyczne interpretują w sposób pozytywny i negatywny pojęcie "nowych umów", które nie zostało zdefiniowane przez dyrektywę. Określają również nadal dopuszczalne praktyki ubezpieczeniowe związane z użyciem płci jako czynnika oceny ryzyka. Wreszcie, omawiają kwestię dopuszczalności innych czynników ryzyka niż związane z płcią, stosowanych przez ubezpieczycieli.

Komisja zapewnia w wytycznych, że będzie monitorować zgodność ustawodawstw krajowych w dziedzinie ubezpieczeń z przedmiotowym wyrokiem, opierając się na kryteriach wskazanych w wytycznych. W roku 2014 r. w ramach ogólniejszego sprawozdania z wdrażania przedmiotowej dyrektywy, Komisja sporządzi sprawozdanie z wdrażania wyroku w sprawie Test-Achats do prawa krajowego i praktyki ubezpieczeniowej.

Rafał Bujalski

Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP