W oparciu o wnioski płynące z dziesięciu lat doświadczeń zaproponowano, aby w nowych przepisach nacisk został przeniesiony z likwidacji na pomoc przedsiębiorstwom w pokonaniu trudności finansowych przy jednoczesnej ochronie prawa wierzycieli do odzyskania należności.

Rozporządzenie nr 1346/2000 w sprawie postępowania upadłościowego (Dz.U.UE.L.2000.160.1) zawiera przepisy dotyczące jurysdykcji, uznawania orzeczeń oraz prawa właściwego i zapewnia koordynację postępowań upadłościowych, które zostały wszczęte w kilku państwach członkowskich. Rozporządzenie stosuje się w każdym przypadku, gdy dłużnik posiada aktywa lub zobowiązania w więcej niż jednym państwie członkowskim.

Celem przeglądu unijnego rozporządzenia w sprawie postępowania upadłościowego jest unowocześnienie istniejących przepisów, aby wspierały restrukturyzację przedsiębiorstw borykających się z trudnościami i stwarzały warunki sprzyjające przedsiębiorczości, zwłaszcza w sytuacji kryzysu finansowego. Dzięki temu rozporządzenie z 2000 r. zostanie uaktualnione zgodnie ze zmianami w krajowych przepisach upadłościowych, zwłaszcza w odniesieniu do poważnie zadłużonych spółek. Restrukturyzacja może służyć także interesom wierzycieli, oznacza bowiem, że będą mieli większe szanse odzyskania swoich pieniędzy, które inaczej przepadłyby, gdyby doszło do likwidacji przedsiębiorstwa.

Nowe przepisy zwiększą pewność prawa, albowiem wskażą jasne zasady ustalania jurysdykcji i zapewnią ścisłą współpracę sądów w przypadkach, w których wobec dłużnika toczą się postępowania upadłościowe w kilku państwach członkowskich. Lepiej poinformowani będą wierzyciele, ponieważ nowe przepisy zobowiążą państwa członkowskie do publikowania kluczowych decyzji, na przykład dotyczących wszczęcia postępowań upadłościowych. W sumie zmiany te poprawią wydajność i skuteczność transgranicznych postępowań upadłościowych.

Projekt rozporządzenia zostanie teraz przekazany Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej do negocjacji i przyjęcia.

Źródło: www.europa.eu/rapid,