Sąd Apelacyjny w Krakowie w sprawie o wydanie nieruchomości oddalił zażalenie powódki na postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie o oddaleniu wniosku powódki o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Powódka nie zgodziła się z rozstrzygnięciem sądu odwoławczego i wniosła zażalenie na powyższe postanowienie.
Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał zażalenie powódki za niedopuszczalne i jako takie je odrzucił.

Katalog spraw zaskarżalnych

Sąd Apelacyjny wskazał, że postanowienia sądu drugiej instancji, co do których można wnieść zażalenia do innego składu tego sądu zostały enumeratywnie wymienione w art. 3942 § 1 k.p.c. Na podstawie tego przepisu na postanowienia sądu drugiej instancji, których przedmiotem są oddalenie wniosku o wyłączenie sędziego, zwrot kosztów procesu, zwrot kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, skazanie świadka, biegłego, strony, jej pełnomocnika oraz osoby trzeciej na grzywnę, zarządzenie przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka, odmowa zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia, przysługuje zażalenie do innego składu tego sądu, z wyjątkiem postanowień wydanych w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji.


Brak możliwości dalszego zaskarżania orzeczenia

Sąd odwoławczy stwierdził, że w omawianej sprawie zaskarżone orzeczenie zostało wydane w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie w przedmiocie wniosku powódki o udzielenie zabezpieczenia roszczenia. Tym samym, w świetle powołanego art. 3942 § 1 k.p.c., zaskarżone orzeczenie nie należy do katalogu postanowień wymienionych w powyższym przepisie, a zatem jest niezaskarżalne. Powyższe oznacza, że stronom nie przysługuje zażalenie na to postanowienie do innego równorzędnego składu Sądu Apelacyjnego. Skoro orzeczenie jest niezaskarżalne, to koniecznym stało się odrzucenie zażalenia, jako niedopuszczalnego, w myśl art. 373 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Krakowie w postanowieniu z dnia 14 maja 2015 r. w sprawie I ACz 2557/14,
LEX nr 1794378.


LEX Navigator Postępowanie Cywilne >>>