Jedno postępowanie karne w jednej sprawie

Uniemożliwienie prowadzenia w dwóch różnych państwach postępowania w sprawie tego samego czynu tej samej osoby jest celem opublikowanej wczoraj zmiany Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. poz. 1091).

Nowelizacja ma na celu wdrożenie decyzji ramowej Rady 2009/948/WSiSW z 30 listopada 2009 r. w sprawie zapobiegania konfliktom jurysdykcji w postępowaniu karnym i w sprawie rozstrzygania takich konfliktów, oraz decyzji ramowej Rady 2009/829/WSiSW z 23 października 2009 r. w sprawie stosowania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej zasady wzajemnego uznawania do decyzji w sprawie środków nadzoru stanowiących alternatywę dla tymczasowego aresztowania.

Jeżeli w toku postępowania zaistnieje przypuszczenie, że w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej prowadzone jest postępowanie w tej samej sprawie, sąd lub prokurator wystąpi do właściwego sądu lub innego organu tego państwa z wnioskiem o udzielenie informacji o tym postępowaniu. Jeżeli informacja o prowadzeniu postępowania w tej samej sprawie, przeciwko tej samej osobie, w dwóch różnych państwach się potwierdzi, sąd lub prokurator wystąpi z wnioskiem o przejęcie lub przekazanie postępowania. Z wnioskiem o pomoc w rozstrzygnięciu kwestii, które państwo powinno przejąć ściganie, będzie można zwrócić się do Eurojust, jednakże wyłącznie w sprawach o przestępstwa należące do jego kompetencji.

Powyższe zmiany wejdą w życie 17 października br.

Adam Żelewski

Redakcja Publikacji Elektronicznych WKP

Data publikacji: 3 października 2012 r.