Pomnik stanął przy zbiegu ulic Krasińskiego i Czarnieckiego, gdzie 15 czerwca 1944 warszawski oddział Kedywu przejął samochód gestapo i zastrzelił m.in. ss-oberstrumfurera Herberta Junka, komendanta więzienia na Pawiaku w latach 1942-43.
W uroczystości odsłonięcia udział wzięli przedstawiciele Prezydium NRA – adw. Jacek Trela, wiceprezes NRA, adw. Krzysztof Boszko, sekretarz NRA oraz Krzysztof Komorowski, zastępca sekretarza NRA. Na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, którzy również finansowo wsparli powstanie obelisku.
Adw. Jacek Trela, wieceprezes NRA, w imieniu adw. Andrzeja Zwary, prezesa NRA odczytał list. – Adwokatura polska jest zaszczycona, że mogła włączyć się w inicjatywę powstania pomnika upamiętniającego żołnierzy oddziału Kedywu AK. Dzisiejsza uroczystość i inne jej podobne są niezwykle ważne dla nas – Polaków. Zachowanie pamięci historycznej o tamtych czasach jest istotne szczególnie dla Adwokatury, która poniosła ogromne straty w latach wojny. – napisał w liście prezes NRA. Adw. Jacek Trela dodał, że Adwokatura przywiązuje wielką wagę do wychowania młodych pokoleń adwokatów w duchu patriotyzmu. – Dzisiaj nie musimy już ponosić tak wielkiej ceny za wolność. Dlatego nasz patriotyzm ma polegać na jak najlepszym wykonywaniu naszej pracy, na szacunku dla drugiego człowieka. Dzisiaj chylę czoła przed bohaterami tamtych dni. – dodał.
W imieniu ORA w Warszawie przemawiał adw. Andrzej Lagut, skarbnik rady, który przypomniał dokonania adwokatów i aplikantów adwokackich podczas II wojny światowej. – Środowisko adwokatów, uważane za elitę intelektualną, także w tych trudnych czasach sprawdziło się.
Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przypomniał życiorys założyciela i dowódcy okręgu warszawskiego Kedywu – ppłk. Józefa Rybińskiego, ps. Andrzej.  Z kolei Stanisław Likiernik przypomniał wydarzenia z 1944 roku, w których osobiście brał udział i wyraził radość, że po wielu trudach doszło do powstania pomnika, który upamiętnia wydarzenia tamtych dni.
Warto dodać, że wśród fundatorów pomnika były również kancelarie: Michałowski, Stefański Adwokaci sp. k., Karniol, Małecki i Wspólnicy sp.k., Kancelaria Adwokacka Wojciech Raduchowski-Brochwicz oraz adw. Paweł Rybiński.

Źródło: NRA