Przypomnijmy, że z dniem 1 stycznia 2010 r. w ustawie o grach i zakładach wzajemnych uchylone zostały min. regulacje dotyczące wystawiania imiennych zaświadczeń o uzyskanych wygranych (art. 11 ). W mocy pozostały jednak jeszcze przez 6 miesięcy przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie warunków urządzania gier i zakładów wzajemnych (Dz. U. Nr 102, poz. 946). Okres obowiązywania tego rozporządzenia mija 1 lipca 2010 r. Z tym dniem wchodzi bowiem w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 2010 r. w sprawie zaświadczeń o uzyskanej wygranej oraz ewidencji zaświadczeń i ewidencji wypłaconych (wydanych) wygranych (Dz. U. Nr 113, poz. 751). Przyjęta regulacja ma zapewnić możliwość kontroli wysokości wygranych w przypadku deklarowania przez podatników pozyskania dodatkowych źródeł dochodów z udziału w grach hazardowych.
Nowe rozporządzenie określa przede wszystkim nowy wzór druku zaświadczenia o wygranej uzyskanej przez uczestnika gry hazardowej oraz sposób wydania i ewidencjonowania zaświadczeń. Część rozwiązań została przyjęta z poprzednio obowiązującego rozporządzenia, tj.: zaświadczenie wydawane jest w dwóch egzemplarzach, zaświadczenie nie może zawierać skreśleń ani poprawek, druki zaświadczeń zawierające skreślenia lub poprawki podlegają anulowaniu. Poza tym rejestr zaświadczeń zastąpiony został ewidencją zaświadczeń. Rozszerzony został katalog informacji podlegający wpisowi do ewidencji zaświadczeń. Ewidencja zaświadczeń prowadzona jest teraz na każdy rok kalendarzowy. Urządzający grę hazardową po zakończeniu roku przedstawia ewidencję naczelnikowi urzędu celnego w celu poświadczenia zamknięcia ewidencji.
Prowadzący rejestr zaświadczeń na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie warunków urządzania gier i zakładów wzajemnych (Dz. U. Nr 102, poz. 946) obowiązany jest do 31 lipca 2010 r. anulować niewykorzystane druki zaświadczeń oraz przedstawić rejestr zaświadczeń właściwemu naczelnikowi urzędu celnemu w celu poświadczenia zamknięcia ewidencji.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line