Jak informuje rzeczniczka GIODO Małgorzata Kałużyńska-Jasak, VIII Europejski Dzień Ochrony Danych jest okazją do kolejnego już spotkania w Parlamencie Europejskim poświęconego dyskusji na temat aktualnych problemów dotyczących ochrony danych osobowych. We wtorek 21 stycznia dr Wojciech Wiewiorowski spotka się o godz. 14.  z Kołem Polskim, a o godz 15.30 z dziennikarzami. Natomiast tego samego dnia wieczorem polski GIODO organizuje w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE uroczyste spotkanie z polskimi posłami do Parlamentu Europejskiego, europejskimi rzecznikami ochrony danych osobowych, przedstawicielami Komisji Europejskiej oraz innych polskich i unijnych instytucji w Brukseli.

Jak podkreśla Wojciech Wiewiorowski, rok 2013 był okresem wytężonych prac legislacyjnych nad reformą prawa ochrony danych osobowych Unii Europejskiej – przede wszystkim w Parlamencie Europejskim. Komisja Swobód Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) 21 października 2013 r. zatwierdziła bardzo dobry, kompromisowy projekt ogólnego rozporządzenia o ochronie danych. Trwają także prace w Grupie DAPIX Rady Unii Europejskiej.  - Jednocześnie pojawiło się wiele nowych tematów, które mają niebagatelny wpływ na przyszłość ochrony danych osobowych. Ujawnienie przez Edwarda Snowdena informacji o masowej inwigilacji Europejczyków w ramach programu PRISM każe ze wzmożoną uwagą patrzeć na reformę przepisów o ochronie danych osobowych w UE i niewątpliwie przyspieszyło prace nad procedowanym właśnie pakietem zmian - mówi. I dodaje, że rośnie także liczba zastrzeżeń co do przejrzystości i realnych gwarancji właściwego przetwarzania danych osobowych Europejczyków przez firmy amerykańskie w ramach programu „Safe Harbour”, stąd rok 2014 będzie zapewne czasem przeglądu zasad programu, co zapowiedziała już Komisja Europejska w swoim komunikacie – COM (2013) 847.

Okazją do podjęcia dyskusji o tych sprawach będą wspomniane wydarzenia, tradycyjnie organizowane w Brukseli przez dra Wojciecha Wiewiórowskiego, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w związku z obchodami przypadającego 28 stycznia, Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.