Zmiany wprowadziło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 października 2014 r. w sprawie określenia należności pieniężnych, których egzekucja może być wszczęta bez uprzedniego doręczenia upomnienia (Dz. U. poz. 1494).
Nowela dostosowuje regulacje do zmian wprowadzonych ustawą o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, należności celnych i innych należności pieniężnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1289). Dała ona ministrowi finansów uprawnienie do określenia w drodze rozporządzenia wyjątków od zasady doręczania dłużnikowi upomnień przed wszczęciem egzekucji.
Czytaj: Egzekucja w administracji na nowych zasadach>>>
Resort wyszedł z założenia, że upomnienie jest zbędne, jeżeli prawo nakłada na wierzyciela wezwanie dłużnika do zapłaty, ponieważ pełnią one tę samą funkcję - przypominają dłużnikowi o konieczności uregulowania należności oraz o konsekwencjach zaniechania tej czynności.
Upomnienia nie dostanie też dłużnik w przypadku, gdy postępowanie ma być wszczęte na podstawie orzeczenia, któremu nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Według MF obowiązek wysyłania upomnienia w takiej sytuacji tylko wydłuża postępowanie i godzi w istotę tej instytucji.