We środę po południu projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych został opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
"Po szerokich publicznych konsultacjach i pracach nad nim na początku kwietnia powinien trafić do Sejmu i być gotowy do końca maja" - poinformował PAP rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek.
W styczniu szef MAC Michał Boni wyraził nadzieję, że Sejm uchwali proponowane zmiany do końca maja tak, aby w czerwcu mogły się rozpocząć trzymiesięczne testy nowego systemu. Według Boniego elektroniczne potwierdzanie prawa do świadczeń pacjentów w placówkach zdrowia będzie możliwe od 1 września.
Nad projektem pracował zespół przedstawicieli Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koszt tego projektu to ok. 10 mln zł.
Według propozycji w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych, pacjent w przychodni będzie musiał podać jedynie numer PESEL, aby można było zweryfikować, czy jest ubezpieczony. Jeżeli weryfikacja nie będzie możliwa za pośrednictwem internetu (np. w przypadku problemów z dostępem do sieci lub wizyty domowej), wystarczy pisemne oświadczenie pacjenta potwierdzające ubezpieczenie lub okazanie jednego z dotychczas obowiązujących dokumentów potwierdzających ubezpieczenie, np. druku RMUA.
Intencją zmian jest także poprawa jakości i uaktualnienie danych gromadzonych i przetwarzanych w CWU dzięki nowym rozwiązaniom prawnym, technicznym oraz organizacyjnym.
Projekt zakłada, że to NFZ będzie płacił za wykonane świadczenia, a potem sprawdzał, czy pacjent był uprawniony, by je otrzymać. Proponowane rozwiązania gwarantują świadczeniodawcy, że NFZ nie odmówi rozliczenia takiego świadczenia z powodu braku uprawnień, gdy okaże się, że udzielił świadczenia pacjentowi, którego prawo zostało potwierdzone (elektronicznie, przez złożenie oświadczenia lub okazanie dokumentu).
W przypadku, gdy okaże się, że pacjent był nieuprawniony do świadczenia, np. złożył fałszywe oświadczenie, to NFZ będzie egzekwował od niego zwrot kosztów usługi oraz nienależnej refundacji leku. NFZ będzie miał możliwość odzyskania tych środków w postępowaniu egzekucyjnym na drodze administracyjnej, a nie sądowej. Dotychczas to na świadczeniodawcy ciążył obowiązek egzekwowania od nieuprawnionej osoby kosztów udzielonego mu świadczenia.
Przygotowywane zmiany uregulują ponadto obowiązki i sankcje dla płatników składek, czyli pracodawców, dotyczące zgłaszania osób uprawnionych do ubezpieczenia oraz ich wyrejestrowywania.
Projekt przewiduje też działania poprawiające wiarygodność, aktualność i jakość danych przetwarzanych w CWU. Według resortu administracji i cyfryzacji, kluczowe jest zapewnienie przekazywania niezbędnych danych służących potwierdzaniu uprawnień, będących w posiadaniu ZUS i KRUS oraz umożliwienie dokonywania przez NFZ wyrejestrowań "z urzędu" w przypadku, gdy podmioty do tego zobowiązane tego nie zrobią. 
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz powiedział PAP, że dostęp do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych on-line będzie krokiem w dobrym kierunku, jednak nie rozwiąże to wszystkich problemów związanych z biurokracją w ochronie zdrowia. "Konieczna jest całkowita informatyzacja, m.in. wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta. To powinno być już wykonane, tak jak w innych państwach. Bez informatyzacji sytuacja się nie poprawi" - podkreślił Hamankiewicz. 
Z kolei ekspert rynku ochrony zdrowia Adam Kozierkiewicz zwrócił uwagę, że udostępnienie on-line danych ubezpieczonych będzie wymagało zgody Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Dodał także, iż wielu pracodawców obecnie nie przekazuje aktualnych danych dot. pracowników. "Egzekwowanie tego obowiązku stanowi problem" - powiedział Kozierkiewicz. 
Rzecznik NFZ Andrzej Troszyński podkreślił w rozmowie z PAP, że do tej pory Centralny Wykaz Ubezpieczonych służył Funduszowi do rozliczeń zewnętrznych. "Ustawowe zmiany umożliwią NFZ udostępnienie danych CWU świadczeniodawcom" - powiedział. (pap)
 
Beata Pieniążek, Paweł Rozwód