Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy z 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730) centrum badawczo-rozwojowe może tworzyć fundusz innowacyjności. Fundusz tworzy się z comiesięcznego odpisu wynoszącego nie więcej niż 20% przychodów uzyskanych przez centrum badawczo-rozwojowe w danym miesiącu. Środki funduszu wykorzystuje się z kolei na pokrywanie kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych oraz kosztów związanych z uzyskaniem patentu na wynalazek. Jako, że ustawa o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej wyraźnie określa, że odpisy na fundusz innowacyjności obciążają koszty działalności centrum badawczo-rozwojowego, to zarówno na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o PIT, jak i art. 16 ust. 1 pkt 9 lit a) ustawy o CIT, odpisy te podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów działalności prowadzonej przez przedsiębiorcę.
Skorzystanie z ulgi umożliwiającej centrom badawczo-rozwojowym zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów środków funduszu innowacyjności odnosiło się jednak wyłącznie do środków wykorzystanych w roku podatkowym, w którym nastąpiło ich przekazanie do funduszu. W stanie prawnym obowiązującym do 20 maja 2010 r. środki z funduszu niewykorzystane w roku podatkowym ich przekazania zaliczane były do przychodów (nieobowiązujący już art. 21 ust. 9 ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej). Okres jednego roku na wydatkowanie środków z funduszu okazywał się w wielu przypadkach zbyt krótki, aby centrum badawczo-rozwojowe mogło zrealizować inwestycje, a w konsekwencji ustrzec się od zaliczenia niewykorzystanych środków do przychodów z działalności. Dlatego też zostały wprowadzone zmiany, które mają pozwolić centrom badawczo-rozwojowym faktycznie finansować badania i prace rozwojowe.
Ustawą z 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 75, poz. 473) został wydłużony o jeden rok okres, w którym środki funduszu mogą zostać wykorzystane, tak, aby nie stanowiły przychodu z działalności. Dodane w drodze powołanej nowelizacji: art. 14 ust. 2 pkt 15 lit. a) do ustawy o PIT jak i art. 12 ust. 1 pkt 5c lit. c) do ustawy o CIT określają, że przychodem z działalności są środki funduszu innowacyjności niewykorzystane w roku podatkowym, w którym zostały przekazane do tego funduszu lub w ciągu roku podatkowego następującego po tym roku. Nowe regulacje mają już zastosowanie do uzyskanych dochodów od dnia 1 stycznia 2010 r.

Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line