- Spodziewamy się, że w ciągu najbliższego roku technologia cloud computing odnotuje zdecydowanie szybszy wzrost popularności niż w latach ubiegłych, choć nadal nie będzie to taki poziom, jakiego spodziewali się jej najwięksi zwolennicy. Oczekujemy także, że wzrost ten dotyczyć będzie raczej małych i średnich przedsiębiorstw niż dużych korporacji - uważają eksperci Deloitte. "Cloud Computing" to model oprogramowania oparty na użytkowaniu usług dostępnych w całości na serwerach zewnętrznych firm.

Funkcjonalność jest tu rozumiana, jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy konieczności instalowania i administracji oprogramowaniem. Konsument płaci za użytkowanie określonej usługi, np. za możliwość korzystania z arkusza kalkulacyjnego. Nie zakupuje sprzętu ani oprogramowania. Termin "cloud computing" związany jest z pojęciem wirtualizacji. Na przykładzie arkusza kalkulacyjnego, klient płaci za możliwość tworzenia arkuszy, nie jest natomiast świadomy gdzie oprogramowanie jest fizycznie zainstalowane, na jakim sprzęcie ani gdzie zapisywane są dane oraz jakie inne usługi są wykorzystywane by dostarczyć tę, którą jest zainteresowany. Cloud oznacza wirtualną chmurę usług dostępnych dla klienta, w której ukryte są wszelkie szczegóły, których świadomość jest zbędna w korzystaniu z usługi. Idea „cloud computing” polega na działaniu wszystkich aplikacji w Internecie, niezbędne dla użytkownika są jedynie przeglądarka i szybkie łącze internetowe.

Zaopatrzenie w informatyce – rewolucja

Podczas gdy w przeszłości o rodzaju zakupionego sprzętu i oprogramowania decydował głównie dział IT, i to on był odbiorcą komunikacji producentów, w 2010 prawdopodobnie wiele podobnych decyzji opartych będzie na preferencjach pracowników, w tym prawników, w przypadku kancelarii. To pracownicy będą decydować lub współdecydować o zakupie sprzętu lub oprogramowania do firmy, które ma im ułatwić i usprawnić pracę.

Przypomnijmy. Wolters Kluwer Polska, z myślą o mobilnych użytkownikach przygotował specjalną wersję oprogramowania do zarządzania firmą prawniczą - Kancelaria Prawna GoldWeb. Daje ona możliwość korzystania z większości modułów programu poprzez przeglądarkę internetową, czyli w każdym miejscu, gdzie jest dostęp do Internetu. Szyfrowanie przesyłu danych zapewnia bezpieczeństwo korzystania z programu. Kolejnym atutem tej wersji jest możliwość udostępniania do wglądu wybranym klientom firmy, przeznaczonych dla nich informacji. W ten sposób klient firmy, dzięki otrzymanemu loginowi do Kancelarii Prawnej™ Gold WEB, ma dostęp do informacji o sprawach, dokumentach i kosztach czynności dla niego prowadzonych bezpośrednio ze swojego biurka.

Więcej informacji o programie.