Poinformował o tym rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński. Z chwilą powierzenia funkcji prokuratora okręgowego Cezaremu Fiertkowi, obowiązki te w Olsztynie przestał wykonywać Jan Przybyłek - wskazał rzecznik.

Cezary Fiertek od 1 września 1996 r. pracuje w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie. Od 1 października 2005 r. prokurator w tej prokuraturze, od 12 maja 2014 r. pełnił tam funkcję kierownika samodzielnego działu informatyzacji i analiz i jednocześnie w dalszym ciągu prowadził śledztwa. To on prowadził m.in. postępowanie przygotowawcze w największej sprawie gospodarczej ostatnich kilkunastu lat na Warmii i Mazurach - chodzi o śledztwo, w którym oskarżonych o wyłudzenie blisko 50 mln zł podatku VAT zostało 100 osób.

Według prokuratury, grupa przestępcza działała od 2009 do 2011 r. Przestępczy proceder polegał na utworzeniu szeregu firm jednoosobowych - słupów, których zadaniem było wystawianie faktur i dokumentów poświadczających otrzymanie zapłaty za usługi internetowe i telekomunikacyjne. Grupa poprzez "słupy", wśród których byli m.in. studenci prawa, urzędnicy, pracownicy firm, ale i bezrobotni, sfabrykowała w sumie 15 tys. fikcyjnych faktur. Zdarzało się nawet, że faktury były wystawiane przez osoby, które przebywały w zakładach karnych. One także, podając wcześniej, np. podczas pobytów na przepustkach, swoje dane, pełniły role słupów - podawała pod koniec 2014 r. roku prokuratura.

Osoby pełniące rolę "słupów" zostały skazane przez Sąd Okręgowy w Olsztynie w 2015 r. na kary więzienia w zawieszeniu, natomiast biznesmen Piotr K., wyłudzający nienależny zwrot podatku, na karę 10 lat pozbawienia wolności i grzywnę w wysokości 500 tys zł.

Nowy zastępca prokuratora okręgowego Dariusz Urliński pracuje w olsztyńskiej prokuraturze od 1 września 1997 r., od 7 lipca 2003 r. prowadzi w prokuraturze okręgowej śledztwa w większości dot. przestępstw gospodarczych. W swoich sprawach oskarżał ok. 250 osób, osiągając skuteczność skazania przeszło 99 proc. - podał w komunikacie przekazanym PAP Czerwiński.

Sprawy prowadzone przez Urlińskiego dotyczyły m.in. działań na szkodę spółdzielców w spółdzielniach mieszkaniowych "Domator" i "Pojezierze" oraz działań na szkodę klientów firm "Polmozbyt" i "Tasman Fish Trading". (PAP)