Zgodnie z nowelą, EkoInfoNet będzie przechowywał dane dotyczące również: przeciwdziałania awariom, przewożenia odpadów przez granice, a także badania i oceny stanu środowiska. Częścią systemu informatycznego ma być nowe Krajowe Repozytorium Danych o Stanie i Ochronie Środowiska. Ma ono gromadzić i archiwizować wszystkie informacje o stanie i ochronie środowiska, uzyskane przez IOŚ.
Sejm odrzucił trzy poprawki, zgłoszone w trakcie drugiego czytania. Jak powiedział poseł sprawozdawca Jan Musiał (PO) dotyczyły one zespolenia Inspekcji Ochrony Środowiska na poziomie wojewódzkim z urzędem wojewody. O ich odrzucenie wnosiła sejmowa komisja środowiska.
Zgodnie z nowelizacją, na poziomie wojewódzkim regionalni inspektorzy ochrony środowiska podlegają głównemu inspektorowi ochrony środowiska i inspektoratom wojewódzkim. Dotychczas podlegali równocześnie wojewodom.
Zmiany w ustawie mają ułatwić dostęp do informacji o stanie środowiska. Zgodnie z nowelą, powstanie centralne laboratorium referencyjne i wzorcujące. Będzie się ono zajmować kontrolowaniem powietrza, wód śródlądowych, pól elektromagnetycznych i pomiarami emisji gazów. Placówka ma powstać w Krakowie na bazie istniejącego laboratorium wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Obowiązek stworzenia takiego laboratorium wynika z przepisów unijnych.
Ustawa trafi teraz pod obrady Senatu. (PAP)
Będzie monitoring przestrzegania przepisów o ochronie środowiska
Sejm znowelizował w piątek ustawę o Inspekcji Ochrony Środowiska. Przewiduje ona m.in. utworzenie systemu informatycznego EkoInfoNet, przy pomocy którego będą zbierane i udostępniane dane dotyczące m.in. przestrzegania przepisów o ochronie środowiska.