Konieczność nowelizacji ustawy z 26.01.1984 r. - Prawo prasowe (Dz.U. Nr 5 poz. 24, z późn. zm.), jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 5.07.2011 r. w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce (skarga nr 18990/05). W związku z tym projektowana ustawa wprowadza szczegółową regulację dotyczącą autoryzacji i poświęca tej instytucji nowy art. 14a.

Zgodnie z przewidywanymi regulacjami dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana, lub była wygłoszona publicznie. Dziennikarz informuje osobę udzielającą informacji o prawie do autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi. Osoba udzielająca informacji zgłasza dziennikarzowi żądanie autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi niezwłocznie po udzieleniu wypowiedzi. Osoba udzielająca informacji dokonuje autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu: 6 godzin – w odniesieniu do dzienników, a 24 godzin – w odniesieniu do czasopism, ale strony mogą umówić się też inaczej. Zgodnie z projektem nie stanowi autoryzacji zaproponowanie przez osobę udzielającą informacji nowych pytań, przekazanie nowych informacji lub odpowiedzi, a także zmiana kolejności wypowiedzi w autoryzowanym tekście materiału przewidzianego do publikacji w prasie. W przypadku niedokonania lub odmowy dokonania autoryzacji w wyżej określonych terminach uznaje się, że dosłownie cytowana wypowiedź została autoryzowana bez zastrzeżeń.

Istotne znaczenie z punktu wdrożenia wspomnianego wyroku ma ponadto uchylenie odpowiedzialności karnej za opublikowanie wypowiedzi bez umożliwienia dokonania autoryzacji i wprowadzenie w tym miejscu odpowiedzialności wykroczeniowej.

Ponadto przewiduje się dokonanie zmian o charakterze dekomunizacyjnym, między innymi wprowadzenie aktualnej nazwy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz uchylenie martwych od dawna przepisów dotyczących Rady Prasowej.

Źródło: www.sejm.gov.pl,