Projektowana ustawa wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/109/WE z września 2009 r., dotyczące wymogów sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów spółek. Ponadto projektowane przepisy zakładają dalszą liberalizację obowiązków związanych z procedurami łączeniowymi i podziałowymi.
Według przyjętego we wtorek przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy, opinia biegłego rewidenta nie będzie również potrzebna w przypadku innych aktywów, jeżeli ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy zbadanego przez rewidenta.
Sprawozdanie założycieli będzie wymagać badania przez biegłego rewidenta w odniesieniu do wkładów niepieniężnych jeżeli:
- wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które zmieniły cenę zbywalnych papierów wartościowych lub innych instrumentów rynku finansowego w momencie ich wniesienia; chodzi tu szczególnie o okoliczności związane z utratą płynności na rynku regulowanym;
- wystąpiły nowe okoliczności wpływające na wartość godziwą wkładów w momencie ich wniesienia.

Nowe przepisy zakładają, w sytuacji łączenia się spółek, możliwość odstąpienia - za zgodą wszystkich wspólników - od sporządzania sprawozdania uzasadniającego połączenie. Nie będzie również konieczne udzielanie informacji o zmianach w zakresie aktywów i pasywów spółki, które nastąpiły między dniem sporządzenia planu, a dniem powzięcia uchwały o połączeniu. Biegły rewident nie musi też badać planu połączenia i sporządzać opinii w tej sprawie.
Ogłoszenie planu połączenia lub planu podziału nie będzie konieczne, gdy w określonym terminie spółka bezpłatnie udostępni je na swoich stronach internetowych. Konieczna w tym przypadku będzie zgoda wspólników spółki. Wspólnicy, zgodnie z nowymi przepisami, będą mogli uzyskiwać odpisy różnego typu dokumentów w formie elektronicznej.