Rozpoczęcie realizacji pierwszego etapu programu „Lepsze prawo”, ożywienie dialogu społecznego, wzmocnienie koordynacji Strategii Lizbońskiej, wspieranie inwestycji oraz współpraca regionalna na rzecz bezpieczeństwa energetycznego – to główne kwestie, jakie poruszył Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki podczas konferencji podsumowującej 100 dni w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że w trakcie 100 dni Ministerstwo Gospodarki  wzmocniło koordynację realizacji Strategii Lizbońskiej w Polsce. – Najistotniejsze jest, aby działania zapisane w Krajowym Programie Reform ukierunkowane były na dynamiczne i nowoczesne dziedziny gospodarki – dodał. Jego zdaniem w tym obszarze mieszczą się wszystkie kluczowe reformy społeczno – ekonomiczne m.in.: konsolidacja finansów, konkurencyjność, innowacyjność oraz rozwiązania zwiększające zatrudnienie. – Wiążą się z tym także kwestie dialogu, który udało nam się przywrócić z organizacjami społecznymi – powiedział.

Wicepremier przypomniał, że na ostatnim posiedzeniu Komisji Trójstronnej, strona rządowa zaproponowała, aby w najbliższym czasie prace Komisji skupiły się na najważniejszych dla dialogu społecznego obszarach. – Chodzi przede wszystkim o sprawy związane z systemem kształtowania wynagrodzeń w sferze budżetowej i problemami emerytalnymi – powiedział wicepremier.

Przypomniał, że rząd chce konsultować ze stroną społeczną wszelkie decyzje we wskazanych dziedzinach. – Oczekujemy, że partnerzy społeczni zadeklarują, iż w tych obszarach nie będą organizowane akcje protestacyjne. Zależy nam, aby współpraca z partnerami oparta była na bezpośrednich kontaktach i rzeczowych dyskusjach – dodał.  Natomiast wiceminister Adam Szejnfeld skupił się na podsumowaniu dokonań resortu w dziedzinie ułatwień dla przedsiębiorców i inwestycji zagranicznych. – Obecnie sprawą fundamentalną dla rozwoju gospodarczego w Polsce jest stworzenie najlepszychw Europie warunków prowadzenia działalności gospodarczej – podkreślił wiceminister.

Najważniejszym wyzwaniem jest uruchomienie planu naprawy polskiego prawa gospodarczego. Oczekują tego środowiska przedsiębiorców – dodał. Wiceminister wyjaśnił, że realizacja planu będzie rozłożona na 4 etapy. - Rozpoczęliśmy pierwszy etap, w ramach którego do Sejmu trafiło 5 ustaw: pierwsza część nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ustawa o rachunkowości, o Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, nowelizacja ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych oraz o wspieraniu działalności innowacyjnej – wymienił.  Przypomniał, że równocześnie trwają prace dwóch międzyresortowych grup nad całym pakietem ustaw: drugą częścią nowelizacji sdg, Ordynacją podatkową, Kodeksem pracy, Kodeksem spółek handlowych, Prawem dewizowym i Kodeksem cywilnym, przepisami o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, o stażu absolwenckim, Prawem upadłościowym i naprawczym, Kodeksem postępowania karnego oraz opracowaniem nowej ustawy o partnerstwie publiczno – prywatnym.

Według wiceministra Szejnfelda wszystkie te ustawy powinny być gotowe do końca marca. - Tym samym zakończymy pierwszy etap tworzenia dobrego prawa. W następnej kolejności pojawią się akty prawne, nad którymi już rozpoczęto prace. Będzie to: ustawa derogacyjna (tzw. ”czyszcząca) i ustawa deregulacyjna, która ma ograniczyć ilość pozwoleń, zezwoleń i zgód. Będzie ona gotowa za kilka miesięcy, ponieważ wymaga gigantycznej pracy. – podkreślił wiceminister.

Kwestie inwestycji w Polsce to kolejny temat przedstawiony przez wiceministra Adama Szejnfelda. - Dla podtrzymania wysokiego wzrostu gospodarczego Polski potrzebne jest m.in. utrzymanie na bardzo wysokim poziomie wskaźników eksportu i przyciągania bezpośrednich inwestycji – powiedział wiceminister. Zaznaczył, że Ministerstwo Gospodarki podjęło już kilka ważnych przedsięwzięć w tym zakresie. – Skierowaliśmy do Sejmu nowelizację ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Przewiduje ona powiększenie ogólnej powierzchni stref do 20 tys. ha. Dodatkowo RM na wniosek MG poszerzyła obszar 5 stref o 680 ha – dodał. Według planów resortu, inwestycje docelowe w powiększonych strefach mają sięgnąć 7,5 mld zł. Powinno się to przełożyć na utworzenie 26 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych 3 lat.

Wiceminister przedstawił także zmieniony przez obecny rząd system finansowego wsparcia dużych projektów inwestycyjnych. – Stworzymy w ten sposób szansę na ściąganie do Polski bardzo dużych inwestycji, czyli takich, których wartość przekraczać będzie 250 mln euro zainwestowanych środków oraz tworzących powyżej 500 miejsc pracy – powiedział wiceminister. Jego zdaniem w przyszłości należy stworzyć całościowy system promocji polskiej gospodarki i przyciągania bezpośrednich inwestycji.  Jego zdaniem służyć temu ma realizacja programu „Lepsze prawo”, który wpisuje się w inicjatywę Rady Unii Europejskiej (better regulations). – Przygotowany jest już projekt uchwały, który wyznaczy 25 proc. cel redukcji obciążeń administracyjnych w siedmiu dziedzinach: środowisko, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne, zabezpieczenie społeczne, prawo działalności gospodarczej, prawo probiercze, usługi turystyczne, prawo pracy – przedstawił wiceminister Szejnfeld. Jego zdaniem może to zaowocować wzrostem PKB na poziomie 1,5 – 2 proc., a także wzrostem wydajności pracy o ok. 2,5 proc.

(Źródło: KW/MG)