Zwrot pacjentom poniesionych przez nich uprzednio wydatków na podróże odbywane w celu wykonania badań klinicznych będzie stanowić dla nich świadczenie pieniężne, które należy zakwalifikować do przychodów z innych źródeł. Jednakże w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca wskazuje, iż wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

W przepisie tym ustawodawca posłużył się terminem „podróż” bez określenia „służbowa”, dlatego też zakres tego zwolnienia jest szerszy, ponieważ nie ogranicza się on jedynie do podróży służbowych, ale do wszelkich podróży osób niebędących pracownikami, pod warunkiem, że wypłacone diety i inne należności nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów oraz zostały poniesione m. in. w celu osiągnięcia przychodów.

Wobec powyższego przyjąć należy, że zwrot przez spółkę kosztów przejazdu pacjentom na badania kliniczne prowadzone przez firmy farmaceutyczne udokumentowany biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi przy spełnieniu przesłanek wynikających z art. 21 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust 1 pkt 16 lit. b) tej ustawy, a zatem na spółce, jako podmiocie wypłacającym nie będą ciążyć obowiązki płatnika, ani żadne obowiązki informacyjne.

Natomiast jeżeli badany za zgodą firmy farmaceutycznej będzie odbywać podróż samochodem będącym jego własnością, wyliczać będzie koszty przejazdu na podstawie tzw. „kilometrówki, ewentualna nadwyżka zwracanych świadczeń (ponad określony limit określony w rozporządzeniu) stanowić będzie dla badanego przychód z innych źródeł, nie korzystający ze zwolnienia, co w takim przypadku skutkować będzie obowiązkiem wystawienia przez spółkę informacji PIT-8C.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 kwietnia 2013 r., IPPB2/415-74/13-2/MK