Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, taki będzie efekt zmian w PIT, które czekają już tylko na podpis prezydenta. Eksperci przyznają, że może to być kolejny błąd ustawodawcy. Ministerstwo Finansów twierdzi, że ostateczne brzmienie przepisów zostało ustalone w wyniku poprawki poselskiej.
Chodzi o programy motywacyjne skierowane do pracowników, menedżerów i członków zarządów. Firma, chcąc zachęcić podwładnych do lepszej, bardziej efektywnej pracy, daje im akcje lub opcje na akcje (instrumenty pochodne) spółki. Jest to rodzaj dodatkowego wynagrodzenia. Zwykle pracownicy nie mogą sprzedać otrzymanych udziałów od razu, ale dopiero po jakimś czasie – np. po dwóch latach. Pytanie brzmi: co w takich sytuacjach z podatkiem. Czy trzeba go zapłacić dwa razy – w momencie otrzymania papierów i gdy je sprzedajemy, czy tylko raz, w związku ze sprzedażą?
– Fiskus stał do tej pory na stanowisku, że podatek trzeba płacić dwukrotnie. Inaczej twierdziły natomiast sądy administracyjne, które wskazywały, że PIT obowiązuje tylko przy sprzedaży – tłumaczy dr Jowita Pustuł, doradca podatkowy i radca prawny w J. Pustuł & Współpracownicy.
Ministerstwo Finansów, aby zakończyć spory, postanowiło więc doprecyzować przepisy na korzyść podatników – nowelizując ustawę o PIT.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Łukasz Zalewski