Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że ustawodawca uzależnia skorzystanie ze zwolnienia od wydatkowania przez podatnika w ściśle określonym czasie przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Przy czym cele, których realizacja uprawnia do zwolnienia określone zostały enumeratywnie w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT

Odpłatne zbycie nieruchomości w drodze umowy dożywocia w ramach której nabywca zobowiązuje się do zapewnienia dożywotniego utrzymania wnioskodawczyni, polegającego na przyjęciu jej jako domownika, dostarczaniu wyżywienia, ubrania, mieszkania oraz odpowiedniej pomocy i pielęgnacji w chorobie, a także sprawieniu jej własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom i postawienia pomnika nie wyczerpuje dyspozycji art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W takiej sytuacji nie dochodzi bowiem do nabycia nowej nieruchomości – wnioskodawczyni w dalszym ciągu będzie zamieszkiwać w zbywanej nieruchomości – co jest jednym z warunków niezbędnych do skorzystania z omawianej preferencji podatkowej. Tym samym, nie przysługuje jej prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 20 lutego 2014 r., ITPB2/415-1070/13/DSZ

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Zobacz także: NSA: od umowy dożywocia trzeba zapłacić podatek dochodowy >>