Wydatki poniesione na usługi gastronomiczne w trakcie spotkań z kontrahentami w restauracji poza siedzibą spółki, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowy od osób prawnych nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z tym przepisem, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wydatki związane z przyjmowaniem kontrahentów poza siedzibą spółki, bez względu na powody, z jakich poczęstunek jest fundowany, mają zawsze taki sam charakter – reprezentacyjny. Poczęstunek w restauracji lub w kawiarni ma znamiona pewnej okazałości, nawet jeśli będzie to tylko kawa. Pomimo tego, że w czasie spotkań z kontrahentami omawiane są różnorakie warunki współpracy, wątpliwości budzi miejsce takiego spotkania. Spotkania biznesowe mogą być bowiem organizowane w każdym innym miejscu, zwłaszcza w siedzibach podmiotów gospodarczych.

Wydatki obejmujące zakup usług gastronomicznych serwowanych w restauracji czy kawiarni w czasie szeroko rozumianych spotkań biznesowych mają charakter typowo reprezentacyjny i jako takie nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej z Łodzi z dnia 24 sierpnia 2011 r., sygn. IPTPB3/423-146/11-4/PM.

Jolanta Mazur

źródło: www.mf.gov.pl