Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka zajmująca się handlem internetowym. Spółka wykupiła dla swoich pracowników opiekę medyczną (w ramach pakietu opieką objęci są również członkowie rodzin pracowników oraz ich partnerzy). W ocenie spółki, udostępnione pakiety medyczne budują lojalność wobec pracodawcy i poprawiają jego wizerunek jako dbającego nie tylko o pracowników, ale również członków ich rodzin i partnerów, co skutkuje wyższą efektywnością pracy oraz mniejszą rotacją pracowników.

Wartość pakietu medycznego dla pracownika oraz jego najbliższych finansowana przez spółkę jest kwalifikowana do przychodu pracownika na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i jako część przychodu pracownika ze stosunku pracy, od którego odprowadzane są zaliczki na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem wnioskodawcy, wydatki poniesione na zakup pakietów medycznych, w ramach których są zawarte świadczenia zarówno dla pracowników, jak i ich współmałżonków, dzieci i partnerów spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jednocześnie nie podlegają wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 tej ustawy. Inaczej mówiąc, stanowią one koszty uzyskania przychodów spółki.

Dyrektor IS w Katowicach uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Przyznał, że jeżeli pracownik jest uprawniony do skorzystania z określonych świadczeń zdrowotnych zarówno w odniesieniu do siebie samego, jak i członków swojej rodziny w ramach wykupionego przez pracodawcę pakietu, art. 16 ust. 1 pkt 57 ustawy o CIT nie ma zastosowania. W związku z tym, wartość takiego pakietu może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.

Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 6 listopada 2015 r., sygn. nr IBPB-1-3/4510-299/15/TS

Dowiedz się więcej z książki
Podatki dochodowe. 522 wyjaśnienia i interpretacje
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł