Wnioskodawca prowadzi budowę nowoczesnej wytwórni kwasu. W celu realizacji tej inwestycji zaciągnął kredyt, przeznaczony na finansowanie środków trwałych. Z uwagi na fakt, że zadłużenie z tytułu kredytu oprocentowane jest według zmiennej stopy procentowej, spółka zawarła z bankiem dodatkową umowę opcji na stopę procentową w formule tzw. CAP . Spółka jako nabywca opcji CAP zabezpiecza się w ten sposób przed wzrostem stóp, zachowując jednocześnie możliwość skorzystania z ewentualnego spadku ich poziomu. Warunkiem nabycia opcji zabezpieczających w ramach umowy CAP była zapłata bankowi - wystawcy opcji - wynagrodzenia w postaci premii, która jest płatna jednorazowo i nie podlega dalszemu rozliczeniu. Niemniej jednak, wnioskodawca co miesiąc otrzymuje od banku bieżącą wycenę opcji, której skutki na dzień bilansowy księgowane są w księgach rachunkowych w wartość inwestycji

W momencie zakończenia umowy wartość opcji wyniesie 0. Na kształtowanie się ceny opcji wpływają różnorodne czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim wysokość kapitału będącego przedmiotem umowy, a także przewidywana wysokość zmienności rynkowych stóp procentowych, obecny poziom stóp procentowych oraz czas trwania umowy. W przypadku, gdyby oprocentowanie kredytu wzrosło ponad ustalony poziom (CAP) bank zwróci spółce nadwyżkę zapłaconych odsetek w każdym kwartale, aż do zakończenia umowy. Ponadto, we wniosku wskazano, że księgowa wartość aktywów finansowych lub zobowiązań finansowych z tytułu zawartej umowy CAP może podlegać zmianom w okresie pomiędzy nabyciem instrumentu finansowego, a dniem rozliczenia takiego instrumentu.

Organ podatkowy, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, stwierdził, że skoro księgowa wartość aktywów lub zobowiązań finansowych z tytułu zawartej umowy CAP może podlegać zmianom w okresie pomiędzy zawarciem tej umowy a dniem rozliczenia instrumentu finansowego, jakim są opcje CAP, to skutki bilansowej (księgowej) wyceny tych opcji przed dniem ich realizacji będą istotne jedynie dla ustalenia wartości bilansowej (księgowej) danego składnika aktywów lub zobowiązań finansowych. W konsekwencji spółka nie jest zobowiązana do rozpoznania przychodu oraz kosztu podatkowego z tytułu wyceny niezrealizowanej opcji CAP.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 30 sierpnia 2016 r.. IBPB-1-1/4510-159/16-1/DW