Spółka, będąca wiodącym na świecie producentem napojów energetycznych, jest także polskim podatnikiem VAT. Produkty spółki mają na celu poprawę czujności, zwiększenie wydajności i koncentracji oraz przyspieszenie metabolizmu. Produkty są oferowane pod rozpoznawalną marką w różnych opakowaniach i pojemnościach.


Spółka w celu zwiększenia jeszcze bardziej swojej rozpoznawalności i renomy marki organizuje różnego rodzaju imprezy (zarówno dla pracowników, jak i osób niezwiązanych ze spółką) i konferencje (dla wszystkich związanych z spółką stosunkiem pracy lub innym stosunkiem cywilnoprawnym). Imprezy dotyczą wydarzeń sportowych i kulturalnych, natomiast konferencje mają służyć podsumowaniu minionego roku oraz zaplanowaniu działań na następny.


Ze względu na szeroki zakres imprez i konferencji spółka zleca ich zorganizowanie i obsługę profesjonalnym firmom. W skład takiej usługi organizacyjnej wchodzą różne świadczenia, które są uzależnione od charakteru danego wydarzenia.
Spółka wystąpiła z pytaniem do dyrektora izby skarbowej o możliwość odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych za organizację imprez i konferencji. W odpowiedzi organ podatkowy wydał interpretację (nr 1462-IPPP3.4512.977.2016.1.PC), w której przyznał prawo do odliczenia VAT tylko w odniesieniu do organizacji imprez. Natomiast odmówił spółce prawa do odliczenia podatku w związku z organizacją konferencji.


Złożoność organizacji konferencji
Spór powstał zatem tylko w odniesieniu do możliwości odliczenia VAT z faktur za organizacje konferencji, na co składały się takie świadczenia jak:
- przygotowanie i organizacja obiektów, w których odbywa się konferencja, w tym zapewnienie niezbędnego wyposażenia technicznego,
- organizacja transportu do miejsca konferencji, w tym organizacja przelotów i komunikacji do i z lotniska w przypadku konferencji organizowanych poza Polską,
- przygotowanie gadżetów,
- organizacja rozrywek podczas czasu wolnego, w tym przykładowo wstępów do parków wodnych, zwiedzanie miasta, imprez tanecznych,
- zapewnienie pracownikom zakwaterowania i wyżywienia, w tym napojów (również alkoholowych).
 

Spółka twierdziła, że przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku za organizacje konferencji, co stanowi usługę kompleksową opodatkowaną podstawową stawką VAT. Spółka wskazywała, że dopiero wszystkie świadczenia składające się na organizację konferencji mają dla niej znaczenie i osiągają jej zamierzony cel. Natomiast każde świadczenie z osobna jest dla niej bezwartościowe. Ponadto usługodawcy organizujący te konferencje wystawiają fakturę, na której wskazują tylko jedną pozycję – organizacja konferencji.
 

O odliczeniu VAT decyduje charakter usługi
Dyrektor izby skarbowej twierdził, że spółka otrzymuje dwa świadczenia o różnych charakterach: organizację konferencji i organizację rozrywek w czasie wolnym. Fiskus przekonywał, że konferencja ma określony cel o charakterze obligatoryjnym i świadczenia służące polepszeniu jej organizacji mogą podlegać odliczeniu VAT. Natomiast świadczenia polegające na zapewnieniu rozrywki odbywają się w czasie wolnym i uczestnicy konferencji nie muszą z tych atrakcji korzystać, a co za tym idzie świadczenia te nie mają charakteru obligatoryjnego i tym samym nie podlegają odliczeniu VAT.


Spółka konsekwentnie broniła swojego stanowiska. Uważała, że spełniła wymagane warunki, tj.:
- usługi mają związek z wykonywanymi przez spółkę czynnościami opodatkowanymi,
- kwota podatku wynika z faktury,
- nabywane usługi noclegowe i gastronomiczne, jako element kompleksowej usługi, nie podlegają wyłączeniu z prawa do odliczenia, zawartemu w art. 88 ustawy o VAT.
Ponadto spółka twierdziła, że organ interpretacyjny dokonał sztucznego podziału usługi kompleksowej. Natomiast atrakcje organizowane podczas czasu wolnego mają służyć integracji pracowników.


Konferencje to nie tylko obrady

22 marca br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (III SA/Wa 1789/17) uchylił interpretację indywidualną w części uznającej stanowisko spółki za nieprawidłowe. Sąd uznał argumentację fiskusa za niezrozumiałą a dokonany podziału usługi za sztuczny. WSA wyjaśnił, że konferencje trwają około 4-5 dni i każdy taki wyjazd to ciąg zdarzeń, podczas których uczestnicy nie obradują przez cały dzień. Pracodawca ustala przebieg takiej konferencji, przy czym różnie nazywa się poszczególne czasy: czas obrad, czas posiłku, czas wolny. WSA wskazał, że absurdalnym jest przyjęcie organu, iż odliczeniu VAT może podlegać obiad z alkoholem jako część konferencji, a wyjście do muzeum już nie. Organizacja konferencji jest usługą kompleksową, ponieważ stanowi jedno wydarzenie.

Przeczytaj również analizę dot. opodatkowania usług kompleksowych.