Zapowiedź taką szef rządu zaprezentował w piątek wieczorem podczas regionalnej konwencji wyborczej PiS w Białymstoku. Przedstawił na niej informację, że rosną wpływy podatkowe do budżetu państwa. - Przeanalizowaliśmy wpływy podatkowe we wrześniu i w sierpniu - w II półroczu tego roku będzie to - z samego tylko VAT-u - 5 mld zł więcej - powiedział Morawiecki.

Premier: uszczelniamy system

Jak podkreślał, ten wzrost nie wynika jedynie z dobrej koniunktury gospodarczej. - To oznacza ponadplanowy przyrost ze względu na pewne narzędzia, na pewne instrumenty, które my wdrożyliśmy w lipcu, sierpniu i które zaczęły przynosić rezultaty. We wrześniu te rezultaty są niesamowicie widoczne - stwierdził premier. - Tak długo, jak będziemy u władzy, Prawo i Sprawiedliwość, tak długo skutecznie będziemy odzyskiwać te pieniądze z rąk różnych mafii, patologii, gangsterów, przestępców i przekazywać je społeczeństwu polskiemu - dodał.

Zobacz również: Już w 2019 r. będzie niższy VAT od e-booków >>

NSA: Nie ma interpretacji, ale może być opinia zabezpieczająca >>

Ekonomiści: jest dobra koniunktura

Piotr Kuczyński, analityk firmy Xelion uważa, że wzrost ten wynika zapewne bardziej z wysokiego wzrostu PKB, w granicach 5 proc., a także z wysokiej konsumpcji, a nie z działania mechanizmów uszczelnienia. Natomiast Konrad Banecki z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego twierdzi, że jest możliwe, iż deklarowany przez premiera wzrost dochodów z VAT to cały czas efekt działania mechanizmów uszczelniajacych.

Zdaniem  Kuczyńskiego ten ruch na VAT jest dosyć dziwny, bo na półrocze te dochody nie były takie duże. - Ale rozumiem, że premier wie, co mówi - zaznacza. Tym niemniej przy 5 proc. wzroście PKB dochody z VAT powinny rosnąć, podobnie jak przy dużym wzroście konsumpcji prywatnej, więc może z tego to wynika - dodaje.

Konrad Banecki z Polskiego Towarzystwa Gospodarczego twierdzi natomiast, że jest możliwe, iż deklarowany przez premiera wzrost dochodów z VAT to cały czas efekt działania mechanizmów uszczelniajacych. Z informacji przekazywanych przez przedstawicieli Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że przez ostatnie lata, jeśli chodzi o karuzele VAT-owskie, budżet odzyskał już sto miliardów złotych, a jeszcze drugie sto miliardów jest na rachunkach oszustów i te pieniądze są do odzyskania - mówi cytowany przez PAP Banecki.