Spółka z o.o., zarejestrowana jako płatnik VAT-UE, wykonała aplikację internetową dla kontrahenta w Szwecji, podatnika VAT UE.
Jak powinna opodatkować tę usługę/towar?
W jaki sposób ująć to zdarzenie gospodarcze w deklaracji VAT-7?

Wykonanie aplikacji internetowej stanowi - na gruncie podatku VAT - usługę elektroniczną Sposób wykazania owej usługi w deklaracji VAT-7 wskazany został w uzasadnieniu niniejszej odpowiedzi.
Udzielając odpowiedzi na zadane pytanie w pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., za usługi elektroniczne uznaje się usługi, o których mowa w art. 11 rozporządzenia Rady (WE) 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. UE. Nr 288, poz. 1).

W świetle art. 11 ust. 1 ww. rozporządzenia, usługami elektronicznymi są usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie jest zautomatyzowane i które wymagają niewielkiego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Mając na względzie powyższe stwierdzić należy, iż wykonanie aplikacji internetowej na rzecz kontrahenta szwedzkiego stanowiło po stronie Spółki świadczenie usługi elektronicznej.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 u.p.t.u., miejscem świadczenia usług jest, co do zasady, miejsce siedziby lub stałego zamieszkania usługobiorcy. W przypadku, gdy usługa jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 u.p.t.u.).

W konsekwencji, jeżeli usługa wykonania aplikacji elektronicznej była świadczona na rzecz kontrahenta szwedzkiego, ściślej: na rzecz "jego siedziby" zlokalizowanej na terytorium Szwecji - co niniejszym się zakłada - to uznać trzeba, iż miejsce jej świadczenia przypada na terytorium ww. państwa. Oznacza to, iż po stronie kontrahenta szwedzkiego wystąpi import usługi wykonywanej przez Spółkę.

Z tytułu świadczenia ww. usługi, Spółka obowiązana jest wystawić fakturę VAT, która nie będzie jednak zawierała kwoty podatku VAT, stawki podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Szczegółowe zasady wystawienia tego rodzaju faktury określone zostały w § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337, z późn. zm.) - dalej r.z.n.p. Powyższa faktura podlega wystawieniu w terminie siedmiu dni od dnia wykonania usługi (§ 9 ust. 1 r.z.n.p.).

Usługa elektroniczna, dla której miejsce świadczenia przypada na terytorium Szwecji podlega wykazaniu w poz. 21 oraz 22 deklaracji VAT-7, a także w informacji podsumowującej VAT-UE. Usługa ta - jeżeli ma jednorazowy charakter (tzn. nie przewidziano dla niej w zawartej umowie okresów rozliczeniowych) - podlega wykazaniu w rozliczeniu za okres, w którym "powstał" obowiązek podatkowy, tj. w okresie, w którym doszło do wykonania owej usługi (art. 100 ust. 11 w związku z art. 19 ust. 19a u.p.t.u.).