Sprawa dotyczyła skutków w VAT związanych z wycofaniem nieruchomości niemieszkalnej z działalności gospodarczej. Do fiskusa zwrócił się przedsiębiorca, którego przedmiotem działalności jest najem nieruchomości niemieszkalnej. Nieruchomość stanowi środek trwały wprowadzony do ewidencji środków trwałych, który podlega amortyzacji. Przedsiębiorca zamierza wycofać nieruchomość z działalności gospodarczej i przekazać na potrzeby osobiste w celu darowania jej synowi do jego majątku osobistego. W związku z faktem, że wartość składnika majątku wynikająca z ewidencji nie stanowi wartości rynkowej zamierza po wycofaniu składnika majątku określić jej wartość rynkową. W tym też celu zostanie sporządzony przez rzeczoznawcę operat szacunkowy. Określona w nim wartość nieruchomości będzie stanowiła wartość darowizny wynikającej z umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego. Nieruchomość wykorzystywana w działalności gospodarczej została nabyta „na podstawie zwolnienia” od podatku od towarów i usług, a w trakcie jej użytkowania nie zostały poniesione nakłady na remont, modernizację, adaptację i rozbudowę.

Przedsiębiorca zapytał więc, czy w przypadku wycofania środka trwałego z działalności gospodarczej powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Sam uważa, że wycofanie nieruchomości na cele osobiste nie rodzi skutków podatkowych w VAT, gdyż nie jest ani dostawą, ani usługą.

Fiskus się zgodził. Organ uznał, że nieodpłatne (w sensie cywilistycznym) przekazanie na cele osobiste nieruchomości, takie jak w niniejszej sprawie, nie będzie podlegało przepisom ustawy o VAT. Przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego ani w związku z nabyciem tej nieruchomości (miała ono miejsce w ramach transakcji zwolnionej od podatku), ani jej późniejszym użytkowaniem w ramach prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. Tym samym nie jest spełniony konstytutywny warunek opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, o którym mowa w art. 7 ust. 2 ustawy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29 stycznia 2016 r., sygn. akt ITPP3/4512-680/15/MD, LEX nr 296130