Istota powstałego w rozpoznawanej sprawie sporu sprowadzała się do oceny, czy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, używanych na cele:
- jazd testowych/demonstracyjnych,
- wypożyczania klientom serwisu na czas obsługi ich samochodu, a także
- jazd służbowych pracowników.

Zdaniem podatnika, ze względu na przedmiot prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w zakresie sprzedaży samochodów osobowych przysługuje mu prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego stosownie do art. 3 ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), zwanej też dalej "nowelizacją VAT". Tym samym nie znajduje w stosunku do niego ograniczenie prawa do odliczenia, o którym mowa w art. 3 ust. 1 nowelizacji VAT. Podatnik uznał też, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabyciem paliwa służącego do napędu tych samochodów.

Organ podatkowy ocenił stanowisko podatnika, jako nieprawidłowe, zastrzegając, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem samochodów osobowych oraz w związku z nabyciem paliwa do ich napędu, przysługuje jedynie wówczas, gdy samochody te już w momencie nabycia zostały przeznaczone do celów dalszej odprzedaży. Nie przysługuje natomiast w sytuacji, gdy samochody te są wykorzystywane również do celów innych niż odprzedaż.

Sprawa trafiła do WSA w Olsztynie. Sąd uznał, że bezpodstawnym byłoby ograniczanie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodów osobowych, które jako towary o charakterze obrotowym (handlowym), przeznaczone są do zbycia w ramach wykonywanych przez podatnika opodatkowanych czynności. A samochody wykorzystywane do jazd testowych / demonstracyjnych oraz samochody zastępcze dla klientów prowadzonego przez podatnika serwisu nie tracą charakteru pojazdów przeznaczonych do dalszego zbycia. Zdaniem Sądu, podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu tych samochodów.

Odmiennie należy natomiast ocenić kwestię prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych, które przed ich zbyciem służą do odbywania jazd służbowych przez pracowników. Sąd uznał, że nie sposób przychylić się do stanowiska, że samochody służbowe, sprzedawane po zakończeniu ich używania, nadal zachowują walor towarów handlowych. Skoro były one wykorzystywane dla celów służbowych, to nie można uznać, że są one przedmiotem działalności gospodarczej polegającej na ich odprzedaży. Nie można bowiem przyjąć, iż ustawodawca z uwagi na to, że dany podmiot prowadzi działalność gospodarczą w zakresie odprzedaży samochodów osobowych, uprzywilejował go w porównaniu z innymi podatnikami, którzy również dokonują zakupu samochodów osobowych dla celów służbowych. Zdaniem NSA podatnikowi nie przysługuje także prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa wykorzystywanego do napędu tych pojazdów.

Wyrok WSA w Olsztynie z 5 kwietnia 2012 r., I SA/Ol 108/12.

Zobacz także omówienie wyroku WSA w Białymstoku w podobnej sprawie.