Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lipca 2015 r. Do fiskusa w sprawie zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej zwrócił się budowlaniec będący czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. Budowlaniec na wszystkie wykonywane usługi wystawia zamawiającym faktury VAT, a należność za nie regulowana jest w 100 proc. za pośrednictwem rachunku bankowego - bez względu na to, czy odbiorcą usługi jest prywatna osoba fizyczna czy podmiot. Wielkość obrotu na rzecz osób fizycznych w roku 2014 i 2015 przekroczyła wysokość 20 tys. zł. Nie dokonuje przy tym sprzedaży towarów i nie świadczy usług wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. poz. 1544).

Budowlaniec zapytał, czy mimo wszystko jest zwolniony z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży (świadczenia) usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Sam uważa, że jest. Fiskus się zgodził. Sam organ wskazał tu § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z którym zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia. A pod poz. 38 ww. załącznika wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

A aby podatnik miał możliwość skorzystania z prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia w powiązaniu z poz. 38 załącznika do rozporządzenia, muszą więc zostać spełnione łącznie następujące warunki:

- zapłata za świadczenie musi być w całości dokonana za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika,

- z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła,

- przedmiotem świadczenia nie są usługi wymienione w § 4 rozporządzenia.

Zatem, w przypadku gdy jeden z ww. warunków nie będzie spełniony, to przedsiębiorca nie będzie miał możliwości zastosowania zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Skoro więc zapłatę za wyświadczoną usługę przedsiębiorca otrzymuje na rachunek bankowy, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności zapłata będzie dotyczyła, a ponadto przedsiębiorca nie wykonuje dostaw i usług wymienionych w § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – to może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 13 lipca 2015 r., sygn. akt IPTPP3/4512-123/15-4/OS, LEX nr 268502

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego

Dowiedz się więcej z książki
VAT. Komentarz 2015
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł