W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciło się muzeum, które w roku bieżącym, jak i w latach poprzednich odliczało 100 proc. podatku VAT naliczonego w przypadku nabycia towarów i usług. Wszystkie usługi własne jednostki są opodatkowane w formie biletów wstępu i „wynajmu”. Jedyną nieodpłatną usługą są wydawane bilety bezpłatne, przysługujące odwiedzającym w „dzień bezpłatny” oraz bilety bezpłatne dla dzieci do lat 4.

Muzeum miało jednak wątpliwości, w kwestii dotyczącej obowiązku rozliczenia podatku naliczonego i wyliczenia proporcji, zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 2a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r., w przypadku nabyć towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów prowadzonej odpłatnej działalności gospodarczej, jak i do prowadzenia działalności nieodpłatnej.

Muzeum zapytało fiskusa czy wydawane bezpłatne bilety wstępu mają wpływ na ustalenie wskaźnika „preproporcji VAT”, a więc czy należy wyliczać wskaźnik obniżający 100 proc. odliczenia podatku naliczonego.

Zdaniem muzeum nie wykonuje ono działalności pozostającej poza sferą opodatkowania podatkiem VAT. Wydawanie bowiem biletów bezpłatnych jest narzucone odgórnie przepisami więc muzeum nie ma „wpływu na opodatkowanie tej usługi”. Muzeum uznało więc, że przepisy w zakresie preproporcjonalnego odliczenia (wskaźnik preproporcji VAT) nie dotyczą tej instytucji i w 2016 r. będzie mogło podobnie do lat poprzednich odliczać w 100 proc. podatek naliczony od nabywanych towarów i usług.

Fiskus się zgodził. Uznał, że w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2016 r. muzeum nie będzie miało obowiązku określania kwot podatku naliczonego do odliczenia zgodnie ze „sposobem określenia proporcji", o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT. Fiskus wskazał, że usługi nieodpłatnego wstępu do muzeum związane są z prowadzeniem przedsiębiorstwa, są zatem wykonywane w ramach działalności gospodarczej. A skoro muzeum nie wykonuje czynności niepodlegających ustawie o VAT, a wszystkie zakupy służą wyłącznie prowadzonej działalności gospodarczej, to nie będzie miał zastosowania art. 86 ust. 2a tej ustawy. Zatem muzeum, w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2016 r., nie będzie zobowiązane do stosowania współczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ww. ustawy, w związku z wykorzystaniem nabywanych towarów i usług wyłącznie do działalności gospodarczej.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2016 r., ITPP1/4512-1041/15/KM, LEX nr 293510