Spór w rozpatrywanej sprawie sprowadza się do ustalenia, czy mieszanki kawy zbożowo-naturalnej mieszczą się w pojęciu "pozostałe palone namiastki kawy", zawartym w zdaniu drugim poz. 40 załącznika nr 3 do ustawy o VAT i tym samym podlegają opodatkowaniu stawką obniżoną określoną w art. 41 ust. 2 tej ustawy, czy też podstawową stawką 23 proc.

Zdaniem spółki uzyskanie opinii statystycznej zdaniem wnioskującej nie jest wystarczające do zastosowania właściwej stawki podatku VAT, bowiem sformułowanie "pozostałe palone namiastki kawy" jest właściwe wyłącznie dla treści powołanego załącznika. We wniosku do wydanie interpretacji spółka przyjęła jednak, że skoro mieszanki kawy zbożowo-naturalnej stanowią produkt zastępczy dla kawy naturalnej to pojęcie "pozostałe palone namiastki kawy" obejmuje także palone mieszanki kawy zbożowo-naturalnej. W związku z tym, według spółki, od 1 stycznia 2011 r. palone mieszanki kawy zbożowo-naturalnej objęte zostały obniżoną stawką podatku 8 proc.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, a sprawa ostatecznie trafiła do NSA.

Według sądu podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sporu ma zdefiniowanie wyrazu namiastka. A "namiastką" według sądu jest "artykuł spożywczy zastępujący produkt otrzymywany z surowców oryginalnych". Oznacza to, że produkowana przez spółkę mieszanka nie stanowi namiastki kawy naturalnej bowiem produkt będący mieszanką kawy naturalnej z innymi składnikami, nie zastępuje w całości produktu oryginalnego (kawy), ponieważ cały czas stanowi ona jego składnik.

Tym samym należy przyjąć, że namiastką kawy jest produkt otrzymywany bez udziału kawy naturalnej, więc jak przykładowo wskazał Sąd może pochodzić z buraka cukrowego, marchwi, fig, zbóż, rozdrobnionego groszku, nasion łubinu, jadalnych żołędzi, ziarna soi, pestek daktyli, migdałów, korzeni mniszka lekarskiego lub kasztanów, czy też palonego słodu.

Podsumowując, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT w związku z poz. 40 załącznika 3 do tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., obniżona stawka podatku od towarów i usług nie ma zastosowania do mieszanki kawy zbożowo-naturalnej.

Wyrok NSA z 1 października 2012 r., I FSK 2039/11

Przywołane akty prawne:

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 t.j.)

Czytaj także:

Resort szykuje wyższy VAT na cappuccino