Tak stwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 listopada 2014 r. W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwrócił się podatnik VAT, który wydzierżawia samochód osobowy od spółki, z którą jest powiązany umową współpracy w zakresie świadczenia usług, jako partner. Podatnik wyjaśnił przy tym, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Uznał, że okolicznością obiektywnie potwierdzającą brak wykorzystania pojazdu do użytku prywatnego będzie fakt, iż pojazd ten został wynajęty za stosowną opłatą. Podatnik nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdów. Nie składał druku VAT-26. Nie zarejestrował też umowy w urzędzie skarbowym.

Podatnik korzysta z kart paliwowych będących własnością spółki. Faktury na zakup paliwa wystawiane są na właściciela kart paliwowych tj. spółkę, które następnie spółka refakturuje na podatnika. Na koniec miesiąca podatnik refakturuje na spółkę koszty zakupu paliwa zgodnie z otrzymaną od spółki specyfikacją (zwierającą datę, numer samochodu i miejsce tankowania). Koszty te refakturuje zgodnie z zawartą umową jako wynagrodzenie dodatkowe miesięczne z tytułu przejazdu samochodem, do określonej w umowie kwoty netto.

Podatnik uważa, że transakcja zakupu paliwa przy pomocy karty paliwowej uważana jest za element transakcji łańcuchowej, czyli takiej, w której kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar ostatniemu w kolejności nabywcy. Zatem ostatecznym nabywcą zakupionych paliw jest spółka, z którą podatnik zawarł umowę współpracy. Podatnik uważa, że ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur otrzymanych od spółki związanych z korzystaniem z kart paliwowych, w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

                                        

Fiskus się jednak nie zgodził. Uznał, że podatnik nie stworzył procedur/zasad wykorzystania samochodu osobowego w pełni wykluczających potencjalny jego użytek prywatny, co powoduje, że przedmiotowy pojazd nie będzie wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej. Tym samym nie jest spełniony warunek dający prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu osobowego.

Zobacz: Zmieniły się zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych >>

W konsekwencji, podatnikowi, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia paliwa służącego do napędu przedmiotowego samochodu osobowego nawet w tej części, w której paliwo to jest następnie odsprzedawane spółce, w wysokości stanowiącej równowartość zużytego paliwa w danym miesiącu, do wysokości nieprzekraczającej w danym miesiącu określonej kwoty netto. Według fiskusa nie można zgodzić się ze stanowiskiem podatnika, iż w momencie wystawienia przez niego faktury na wydzierżawiającego dojdzie do tzw. transakcji łańcuchowej. Wartość paliwa zatankowanego przy użyciu karty paliwowej jest elementem dodatkowego wynagrodzenia i stanowi element kalkulacyjny ceny za wykonywaną na rzecz wydzierżawiającego usługi.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 listopada 2014 r., IPTPP4/443-631/14-4/OS, LEX nr 247223

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego