Przepis art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT wprowadza podmiotowo - przedmiotowe zwolnienie od podatku od towarów i usług. Zwolnienie to stanowi wyjątek od uznawanej na gruncie podatku od towarów i usług zasady powszechności opodatkowania, dlatego powinien być interpretowany ściśle. Hipoteza normy prawnej zawarta w powyższym przepisie będzie zatem obejmować wyłącznie podmioty expressis verbis w nim ujęte, tj. indywidualnych twórców i artystów wykonawców. Podatnik wykonujący usługi nagrań dźwiękowych nie jest żadnym z tych podmiotów.

Także odnosząc się do kwestii możliwości zastosowania stawki 8% do świadczenia usług opisanych we wniosku wskazać należy, że w załączniku nr 3 do ustawy pod poz. 181, bez względu na symbol PKWiU, wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Z uwagi na fakt, iż usługi w zakresie nagrań dźwiękowych nie zostały wymienione w art. 43 ustawy o VAT, w którym zawarto katalog czynności zwolnionych od podatku od towarów i usług, nie zostały również wymienione w załącznikach do ustawy, które stanowią wykazy towarów i usług podlegających opodatkowaniu stawkami obniżonymi, tym samym usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 grudnia 2011 r., sygn. IPTPP1/443-855/11-2/AK.

Jolanta Mazur