W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciło się małżeństwo, które uznało, że wykazywana przez nich w informacjach na podatek od nieruchomości podstawa opodatkowania dwóch wyciągów narciarskich została zawyżona. Małżeństwo uznało, że do podstawy opodatkowania tych wyciągów należało wliczyć jedynie wartość tych elementów, które są w sposób trwały (tzn. nierozerwalny) związane z konstrukcją wyciągu i jego fundamentami. Skoro bowiem w rozumieniu art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego budowlą jest jedynie część budowlana urządzenia technicznego, to jedynie części budowlane wyciągu (jak: fundamenty, podpory stacji napędowej i przewojowej, podpory trasowe) mogą zostać opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

Fiskus uznał jednak, że podstawę opodatkowania (wartości) wyciągów narciarskich należało liczyć od wartości całego wyciągu, tj. łącznej wartości - fundamentów wraz z częścią budowlaną wyciągu, a także urządzeń technicznych.

Spór dotyczył więc tego, czy konstrukcje nośne i podporowe wyciągu narciarskiego wraz z fundamentami i osprzętem wyciągu orczykowego i krzesełkowego, a także urządzenia mające zastosowanie w wyciągach orczykowym i krzesełkowym, tj. dźwigi, silniki, koła napędowe, liny napędzające, orczyki, krzesełka zainstalowane na fundamentach/podporach stanowią budowlę w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a w konsekwencji czy podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowić ma wartość całej konstrukcji wyciągu narciarskiego, czy też jedynie wartość konstrukcji nośnych i podporowych kolei linowej wraz z fundamentami i osprzętem.

Sprawę ostatecznie rozstrzygnął NSA. Sąd zgodził się tu z fiskusem. Według sądu kolejka linowa (wyciąg narciarski) jako całość stanowi budowlę i podlega tym samym opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Tworzy jedną, techniczno-użytkową całość, rozumianą, jako zespół urządzeń przeznaczonych do przewozu osób przy użyciu pojazdów lub urządzeń wyciągowych. Wszystkie elementy konstrukcji wyciągu narciarskiego, a więc te zaliczone do grupy 1 i 2, dopiero łącznie spełniają funkcję, dla której zostały wzniesione. Funkcji takiej nie spełnią same słupy nośne wraz z fundamentami, liny napinające oraz osprzęt. Dlatego NSA nie zgodził się z małżeństwem, że budowlą są jedynie części budowlane wyciągu narciarskiego (stacji narciarskiej), to jest słupy, fundamenty oraz liny. Elementy te tworzą jedynie całość techniczną, a nie techniczno-użytkową wyciągu, jak wymaga tego art. 3 pkt 1 lit. b) Prawa budowlanego. Przy rozważaniu opodatkowania podatkiem od nieruchomości stacji narciarskiej opodatkowaniu podlegają wszystkie elementy wyciągu tworzące całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami.

Wyrok NSA z 24 czerwca 2015 r., sygn. akt II FSK 1353/15

Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego