Sojusz Lewicy Demokratycznej zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podwyżce podatku VAT. - Klub Poselski SLD będzie skarżył uchwaloną ustawę do TK ze względu na to, że przy wprowadzaniu tych przepisów nie zachowano odpowiedniego vacatio legis.

Marek Wikiński, wiceprzewodniczący KP SLD podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomniał, że opublikowana w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2010 r. ustawa o podwyżce podatku VAT (zmiana art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej Dz. U. Nr 238, poz. 1578) nie gwarantowała podatnikom prawidłowego zapoznania się z nowymi przepisami.

"Obawiamy się, że tak krótki czas na zmianę kodów może powodować szereg błędów w rachunkowości przedsiębiorców i może się okazać, że podatnik poniesie koszty za fuszerkę PO" – powiedział Wikiński. Zdaniem wiceprzewodniczącego KP SLD zmiany powinny być opublikowane do końca listopada poprzedzającego nowy rok podatkowy. Wikiński podkreślił, że podniesienie VAT na towary i usługi spowoduje znaczne podwyższenie kosztów utrzymania, co jest sprzeczne z obietnicami Platformy Obywatelskiej podczas kampanii wyborczej. Obecny na konferencji rzecznik prasowy SLD Tomasz Kalita poinformował, że wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o podwyżce VAT zostanie przygotowany w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. podstawowa stawka podatku VAT, która ma obowiązywać do końca grudnia 2013 r., wzrosła z 22 do 23 proc. Do końca 2013 r. będą też obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc.

Michał Malinowski