Prawo podatnika do zastosowania przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0 proc., uzależnione jest w znacznej mierze od posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że doszło do wywozu towaru z terytorium kraju i dostarczenia go na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska.

Przepisy nie stanowią o formie dokumentów. Zasadniczo dopuszczalna jest każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniała ona wywóz towarów z terytorium kraju i ich dostarczenie na terytorium innego państwa członkowskiego. W dobie szeroko rozumianej komunikacji technicznej nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesyłanemu np.: w formie elektronicznej, skanem czy faxem. Nie jest konieczne zatem posiadanie dokumentu przewozowego w formie papierowej, wystarczy jego wersja elektroniczna (w szczególności skan – wraz z podpisem nabywcy potwierdzającym odbiór towaru).

Dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów spółka będzie posiadała dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, tzn. skan listu przewozowego przesłanego e-mailem przez przewoźnika lub odbiorcę towaru na podany bezpieczny adres poczty elektroniczne oraz specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. Natomiast z przesłanego skanu listu przewozowego wynikać będzie, że towar został dostarczony do miejsca jego przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż Polska, co potwierdzi nabywca swoim podpisem. Będzie więc miała prawo zastosować dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów preferencyjną stawkę VAT w wysokości 0 procent.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 stycznia 2014 r., ILPP4/443-465/13-3/ISN

Jeżeli chcesz zapoznać się ze zmianami w VAT w 2014 r. zobacz:

"Pakiet VAT 2014"  - dostępny w księgarni internetowej Profinfo >>>

Zapraszamy także do wzięcia udziału w Konferencji VAT 2014 >>>