Zmiany wdrażają do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE. Zgodnie z projektem możliwe będzie sporządzanie znacznie skróconego sprawozdania finansowego przez jednostki typu mikro. Podmioty te będą uwzględniały w sprawozdaniu jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Projekt znosi też obowiązek sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, ale pod warunkiem, że niektóre dane będą ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu.

Zobacz: Zmiany w rachunkowości spółek >>

Zgodnie z projektem jednostkami typu mikro są m.in.: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących pułapów: 1,5 mln zł – suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, 3 mln zł – przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy, 10 osób – średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty. W stosunku do brzmienia wdrażanej dyrektywy, katalog podmiotów rozszerzono o inne mikropodmioty, np.: osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły nie mniej niż równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro i nie więcej niż 2 mln euro.

Rząd przyjął projekt 3 marca 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 20 marca 2014 r. 25 marca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Finansów Publicznych. Komisja przeprowadziła pierwsze czytanie 3 kwietnia 2014 r., a 7 maja 2014 r. przyjęła projekt z poprawkami m.in. rozszerzającymi katalog mikropodmiotów o Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Sprawozdanie na posiedzeniu Sejmu przedstawi poseł Zbigniew Konwiński.

Zobacz też: Uproszczenie rachunkowości ułatwi prowadzenie biznesu >>