SC: projekt e-Cło na półmetku realizacji

Projekt e-Cło jest największym przedsięwzięciem, jakiego kiedykolwiek w swojej historii podjęła się Służba Celna, ma za zadanie ułatwić przedsiębiorcom wszelkie procedury związane z pobieraniem cła i akcyzy. Pełną funkcjonalność ma osiągnąć pod koniec przyszłego roku.

Program e-Cło jest realizowany od 2008 roku. Składa się w sumie z 22 projektów. Jego realizacja będzie kosztowała blisko 170 mln zł, z czego większość pokryje UE w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego głównym założeniem jest ograniczenie biurokracji i ułatwienia dla przedsiębiorców działających na międzynarodowych rynkach.

Przedsiębiorca, logując się do systemu, nie wychodząc z domu, załatwi wszystkie formalności związane z cłem, akcyzą oraz pozostałymi obszarami, którymi zajmuje się Służba Celna. Dzięki temu - jak twierdzi SC - udałoby się wyeliminować kolejki oczekujących w urzędach celnych. Po drugie, pełne wdrożenie programu e-Cło będzie miało znaczenie ekonomiczne, bo zastąpi papierowy obieg dokumentów w pełni elektronicznym i nowoczesnym środowiskiem wymiany danych i informacji z klientami Służby Celnej. Już teraz prawie 90 proc. zgłoszeń celnych obsługiwanych jest wyłącznie w formie elektronicznej.

Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP

Źródło: www.newseria.pl, stan z dnia 15 marca 2013 r.

Data publikacji: 15 marca 2013 r.