Wyrok dotyczył mężczyzny, którego firma wygrała przetarg na przeprowadzenie rozbiórki budynków. Mężczyzna dowiedział się, że na terenie, na którym prowadzone są prace rozbiórkowe, w przyszłości powstaną budynki mieszkalne i usługowe. W związku z tym spytał Izbę Skarbową w Bydgoszczy, jaką stawkę podatku VAT ma zastosować przy rozbiórce budynków. Mężczyzna argumentował, że budynki są przeznaczone głównie na cele mieszkaniowe, a po rozbiórce staną w tym miejscu budynki wielorodzinne z częścią usługową.

Mężczyzna był przekonany, że rozbiórka budynków mieszkalno-usługowych będzie objęta niższą stawką podatku VAT, tj. 8-proc., bo z ustawy o VAT wynika, iż roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym są objęte niższą stawką podatku. Według niego do robót budowlanych zalicza się też rozbiórkę budynku.

Izba skarbowa twierdziła, że zgodnie z ustawą o VAT obniżoną, 8-procentową stawkę stosuje się: do dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części, a rozbiórka budynku nie jest żadną z tych usług, dlatego należy zastosować 23-proc. stawkę VAT.

Mężczyzna zaskarżył tę interpretację do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, który jednak przyznał rację izbie. Sąd uznał, że usługi polegające na wykonywaniu rozbiórki budynków, choć wiążą się z wykonywanymi robotami budowlanymi, nie są dostawą, budową, remontem, modernizacją, termomodernizacją ani przebudową mieszkalnych obiektów budowlanych lub ich części. Rozbiórka budynku powoduje likwidację obiektu mieszkalnego, a nie jego budowę, przebudowę, remont czy modernizację, więc trzeba stosować stawkę podstawową - wyjaśnił WSA.

Mężczyzna złożył skargę kasacyjną na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w środę ją oddalił (sygn. I FSK 1346/12), stwierdzając, że wyrok szczecińskiego sądu jest prawidłowy.

kju/ pad/