Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2016 r. Sprawa dotyczyła skutków podatkowych, jakie mogłyby spowodować wpłaty środków pieniężnych przez rodziców na rachunek bankowy małoletniego dziecka. Chodziło o podatnika, któremu, gdy był jeszcze małoletni, rodzice wpłacali pieniądze na jego rachunek bankowy. Rodzice, wyrażając zgodę na otwarcie dla niego rachunku bankowego, kierowali się wówczas głównie tym, że chcieli na tym koncie gromadzić środki finansowe na dalsze utrzymanie i kształcenie dzieci. Między rodzicami a podatnikiem nie zostały zawarte umowy darowizny dotyczące środków pieniężnych przelanych na konto małoletniego. Dokonując tych przelewów rodzice nie traktowali ich też jako spełnianie przyrzeczonego świadczenia w trybie darowizny, lecz jako wypełnienie ich powinności w ramach obowiązku alimentacyjnego wobec dzieci. W związku z tym nigdy nie doszło do złożenia przez rodziców oświadczenia darczyńcy o darowaniu na rzecz podatnika opisanych powyżej środków pieniężnych, ani do złożenia przez obdarowanego oświadczenia o przyjęciu darowizny.

Podatnik zapytał fiskusa, czy wpłaty środków pieniężnych dokonywanych przez rodziców na jego konto, gdy był jeszcze małoletnim dzieckiem mieszkającym z rodzicami, podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Sam uważa, że nie. Fiskus się zgodził. Organ uznał, że skoro przelewy pieniężne dokonywane były tytułem realizacji obowiązku alimentacyjnego, wynikającego z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i nie była to darowizna ani żaden inny tytuł wymieniony w art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, to należało zgodzić się z podatnikiem, że dokonane wpłaty środków pieniężnych przez rodziców na rachunek bankowy małoletniego nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 marca 2016 r., sygn. IBPB-2-1/4515-193/15/HK, LEX nr 303181