Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów wartość własnej pracy podatnika, jego małżonka oraz małoletnich dzieci. Przy czym użyty w nim termin „wartość pracy” należy rozumieć jako wartość wszelkiego rodzaju pracy, niezależnie od tego, czy praca jest świadczona na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, czy też bez podstawy prawnej.

Jednakże, zdaniem organów podatkowych, w sytuacji gdy podatnik oraz jego żona prowadzą odrębnie działalność gospodarczą, a żona w ramach prowadzonej działalności świadczyła będzie na rzecz prowadzonej przez podatnika kancelarii usługi administracyjnej obsługi biura, to tego typu usług nie należy kwalifikować jako pracy własnej małżonka, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest to bowiem usługa świadczona przez odrębny podmiot gospodarczy - odrębnego przedsiębiorcę.

W takiej sytuacji wartość usługi świadczonej przez firmę żony na rzecz kancelarii męża będzie stanowiła dla niego koszty uzyskania przychodów, pomniejszające osiągnięty z działalności gospodarczej przychód, jeśli poniesiony wydatek spełniał będzie przesłanki wskazane w przepisie art. 22 ust. 1 ww. ustawy.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16 listopada 2012 r., IPTPB1/415-512/12-2/KSU