Aby uznać dane świadczenie za odpłatne świadczenie usług, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.

W przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeń za pośrednictwem firmy brokerskiej, firma otrzymuje od brokera premię pieniężną, której wysokość zostanie ustalona na podstawie sumy opłacanych przez nią składek na rzecz zakładu ubezpieczeniowego. Premia zostanie wypłacona wyłącznie za samo zawarcie umowy ubezpieczenia z zakładem ubezpieczeniowym za pośrednictwem konkretnego brokera. Firma nie jest zobowiązana do jakiegokolwiek świadczenia na rzecz wypłacającego premię, w tym do zawarcia umowy ubezpieczenia z zakładem, na rzecz którego działa broker.

Wypłacane przez brokera na rzecz firmy leasingowej premie pieniężne nie będą w żaden sposób związane ze spełnieniem przez nią świadczenia wzajemnego. Otrzymujący premie nie będzie świadczył na rzecz wypłacającego je usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT i w związku z tym premie te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 sierpnia 2013 r., ILPP2/443-538/13-2/PR