Jak poinformował we wtorek Paulo Nuncio, sekretarz stanu ds. polityki podatkowej, najpóźniej do grudnia br. portugalskie urzędy skarbowe wzbogacą się o 1300 nowych etatów dla inspektorów.

“Nasilona przez nas rekrutacja na stanowiska kontrolerów służy walce z szarą strefą, która aktualnie szacowana jest na 19 proc. PKB kraju. W ciągu ostatniego roku zmniejszyła się ona o 0,4 punktu procentowego. Zamierzamy ją zwalczać poprzez częstsze kontrole oraz sprawdzanie faktur elektronicznych wystawianych przez podmioty gospodarcze” - powiedział Paulo Nuncio.

Przedstawiciel rządu ujawnił, że jednym z priorytetów ministerstwa finansów będzie w najbliższych latach rozszerzanie kadry inspektorów skarbowych oraz inwestowanie w technologie pozwalające skuteczniej zwalczać szarą strefę. “Naszym celem jest wprowadzenie kas fiskalnych we wszystkich podmiotach gospodarczych, działających na terenie kraju” - dodał Nuncio.

Armia urzędników skarbowych będzie sukcesywnie poszerzana w kolejnych latach. Jak ujawnił Paulo Nuncio w 2014 r. w portugalskich urzędach skarbowych powstanie dodatkowych 1000 etatów dla kontrolerów.

Pod koniec maja br. fiskus wysłał na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, których zadaniem było sprawdzenie obowiązkowych od stycznia br. kas fiskalnych w podmiotach gospodarczych oferujących towary i usługi. Ponad połowę z kontrolerów stanowili pracownicy na tymczasowych umowach o pracę lub stażyści.

W styczniu br. portugalscy przedsiębiorcy zostali zobowiązani do wystawiania faktur wszystkim klientom. W pismach skierowanych na początku br. do indywidualnych podatników, ministerstwo finansów wezwało ich do ujawniania urzędom skarbowym podmiotów unikających wystawiania klientom obowiązkowych faktur.

Na mocy obowiązujących od 1 stycznia br. przepisów portugalscy konsumenci mają prawo do 5-procentowego zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie faktur z placówek hotelarskich, zakładów gastronomicznych, salonów fryzjerskich oraz warsztatów samochodowych.

Skarbówka nie ogranicza swego działania tylko do terytorium Portugalii. W październiku br. władze portugalskiego i hiszpańskiego fiskusa zawarły porozumienie o powołaniu do życia wspólnej instytucji do kontroli płacenia podatków przez osoby pracujące w kraju sąsiada. Głównymi celami kontroli mają być portugalscy celebryci mieszkający w Hiszpanii.

Według szacunków ministerstwa finansów w Lizbonie we wrześniu br. wpływy portugalskiego budżetu z tytułu podatków zwiększyły się o 15 proc. wobec analogicznego miesiąca w ub.r.

Z Lizbony Marcin Zatyka

zat/ mki/