Rok 2011 przejdzie do historii. Do północy 2 maja do Urzędów Skarbowych trafiło przez internet prawie milion PITów (przeszło 950 tys.). W ten sposób ponad 1,2 miliona podatników rozliczyło się przez internet (część zeznań to wspólne rozliczenie, stąd różnica w liczbach).

Liczba ta obejmuje elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego. To prawie trzykrotnie więcej niż rok temu, kiedy tą drogą złożono 324 192 zeznań. Taka liczba zeznań to efekt m.in. nowatorskiej kampanii prowadzonej przez resort finansów promującej rozliczanie się on-line z urzędem skarbowym. Po raz pierwszy w działaniach promocyjnych Ministerstwo Finansów wykorzystało na taką skalę narzędzia promocyjne.

W tym roku w ramach akcji Szybki PIT utworzyliśmy kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube i profil na Facebook’u, gdzie w formie atrakcyjnych spotów wyjaśnialiśmy podatnikom, że warto złożyć zeznanie przez Internet – mówi Szymon Milczanowski, zastępca dyrektora Biura Ministra w MF. Przygotowane przez MF filmy obecne były także w telewizji. Spoty znalazły uznanie nie tylko w oczach internautów, ale także fachowców od reklamy – „Współmałżonek” zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Klubu Twórców Reklamy.

Dodatkowo została stworzona strona internetowa poświecona akcji www.szybkipit.pl, gdzie zamieszczono informację przydatne w wypełnianiu rocznego zeznania, a eksperci z Ministerstwa Finansów, poprzez innowacyjne narzędzie – aplikację umożliwiającą zadawanie pytań, odpowiadali na wątpliwości podatników.Większa popularność to także efekt zwiększenia funkcjonalności systemu i wprowadzenia m.in. możliwości wspólnego rozliczenia małżonków bez zbędnych formalności oraz elektronicznej korekty deklaracji.

Jak dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez Internet bez podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio ponad 161 tys., 107 tys. i 90 tys. zeznań, czyli 18, 12 i 10 proc. ogółu przesłanych).

źródło: www.mf.gov.pl