Tegoroczny budżet Podkarpacia wynosi 1,1 mld zł.

"(Przyszłoroczny) budżet jest mniejszy, ale mniejszy dlatego, że nie ma jeszcze wprowadzonych wszystkich zadań związanych m.in. z regionalnym programem operacyjnym, programem rozwoju transportu czy dotyczących ochrony zdrowia" – powiedział PAP marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek zapowiedział, że "wraz z wprowadzaniem tych zadań budżet będzie nowelizowany". "Myślę, że dojdziemy do jednego miliarda zł. Przypomnę, że w 2010 r. budżet też był w granicach 700 mln zł" – dodał.

Najwięcej - blisko 300 mln zł - trafi w 2016 r. na inwestycje drogowe. Ok. 50 mln zł ma zostać wydane na ochronę zdrowia. W budżecie zaplanowano także pieniądze na 37 inwestycji, które będą dofinansowane z nowej perspektywy unijnej.

Wynosząca prawie 72 mln zł nadwyżka budżetowa będzie przeznaczona na spłatę zadłużenia. Na koniec 2016 r. zadłużenie województwa ma wynieść 285 mln zł. Zarząd nie planuje zaciągać w przyszłym roku kredytu.

Za przyjęciem budżetu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości; to ugrupowanie rządzi w samorządzie wojewódzkim. Z kolei przeciw byli radni Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przewodnicząca klubu radnych PO Teresa Kubas-Hul zapowiadała, że jej klub nie poprze budżetu. Jednym z powodów tej decyzji było odrzucenie wniosków zaproponowanych przez radnych PO. "My jako radni nic nie mamy do powiedzenia. Nie jesteśmy w stanie poprzeć tego budżetu, bo jest bardzo słaby" – zauważyła.

Podobnie argumentował przedstawiciel drugiego opozycyjnego klubu w sejmiku - PSL - Władysław Stępień. "Mówić możemy, ale nasze wnioski nie są uwzględniane" – zaznaczył.

W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku ślubowanie złożył nowy radny. Został nim były wójt Markowej k. Łańcuta Zbigniew Kuźniar z PiS. Mandat objął po Ewie Leniart, która została wojewodą podkarpackim. (PAP)

kyc/ gma/

Dowiedz się więcej z książki
Źródła finansowania samorządu terytorialnego
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł