Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2014 r.

W przedmiotowej sprawie podatnik zakupił we współwłasności z żoną samochód osobowy. Podatnik z żoną pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Zakupiony samochód osobowy został zaliczony do środków trwałych prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej i używany jest wyłącznie do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

W związku z tym podatnik zwrócił się do fiskusa z pytaniem, czy ustalając wartość początkową środka trwałego można przyjąć, iż podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych będzie pełna wartość początkowa samochodu. Zdaniem podatnika, tak, a według fiskusa, nie.

Fiskus wskazał, że jeżeli środek trwały został zakupiony na współwłasność i nie jest przedmiotem wspólności małżeńskiej, to jego wartość początkową należy ustalić - stosując proporcję do udziału we współwłasności. Jedynie w sytuacji, gdy środek trwały wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków i nie jest wykorzystywany w działalności prowadzonej przez nich odrębnie – ten z małżonków, który wykorzystuje środek trwały w swojej działalności może uznać za jego wartość cały koszt nabycia.

W sprawie nie ma zatem zastosowania wyjątek przewidziany w art. 22g ust. 11 ustawy o PIT, zgodnie z którym jeżeli dany składnik majątku należy do małżonków i jedno z nich postanowiło go wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej, co do zasady może określić jego wartość początkową w pełnej wysokości. Żeby bowiem zastosowanie powyższego odstępstwa od reguły było możliwe, dany składnik majątku musi stanowić wspólność majątkową małżonków.

W niniejszej sprawie natomiast samochód osobowy został nabyty w ustroju rozdzielności majątkowej. Nie stanowi on wspólności majątkowej małżonków, lecz majątek osobisty każdego z nich w odpowiednim udziale. W związku z tym wprowadzając taki składnik majątku do prowadzonej działalności gospodarczej należy ustalić jego wartość początkową w takiej proporcji, w jakiej pozostaje udział każdego z małżonków we własności przedmiotowego samochodu.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 3 czerwca 2014 r., ITPB1/415-256/14/MP, LEX nr 230129

  Zobacz książkę "Samochody a VAT i podatki dochodowe" dostępną w ksiegarni internetowej Profinfo >>

Omówienie pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego