Sprawa dotyczyła możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowanej wartości środka trwałego, którego zakup został sfinansowany z otrzymanej dotacji. Chodziło o podatnika, który rozpoczął powadzenie działalności gospodarczej, na którą otrzymał z Powiatowego Urzędu Pracy środki w wysokości blisko 20 tys. zł. Z otrzymanych środków podatnik zakupił m.in. samochód ciężarowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych a następnie był amortyzowany. Koszty amortyzacji nie stanowiły tu jednak kosztów uzyskania przychodu firmy. Ostatecznie samochód został sprzedany, a do umorzenia pozostała kwota blisko 5,5 tys. złotych. Podatnik zapytał czy ta kwota może zostać zaliczona w koszty uzyskania przychodu firmy.

Według podatnika tak, gdyż z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT wynika, że wydatki poniesione na nabycie środka trwałego (ustawodawca nie uzależnia ich od źródła finansowania) pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych (w tym także niestanowiących kosztów uzyskania przychodów) są kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia danego środka trwałego.

Najpierw fiskus się nie zgodził. Tu Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał, że jeżeli zakup środka trwałego został w całości sfinansowany z dotacji - wyłączonej z przychodów na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, to nie jest możliwe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatku na nabycie środka trwałego jak i odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej tego środka trwałego, które nie stanowiły kosztu uzyskania przychodu. Skoro wydatek na nabycie środka trwałego nie został de facto poniesiony, nie może być kosztem uzyskania przychodu ze zbycia tego składnika majątku.

Minister Finansów zmienił jednak tą interpretację. Według ministra przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących środkami trwałymi w prowadzonej działalności gospodarczej stanowią przychód z działalności gospodarczej. Dochodem jest tu różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększoną o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Według Ministra wartość odpisów amortyzacyjnych, także tych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, należy uwzględniać podczas ustalania dochodu ze sprzedaży środka trwałego. W związku z powyższym przy sprzedaży środka trwałego kosztem uzyskania przychodu jest różnica między wartością początkową środka trwałego, a sumą dokonanych odpisów amortyzacyjnych. A na sumę odpisów amortyzacyjnych składają się odpisy amortyzacyjne zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, jak i te niestanowiące kosztów podatkowych.

Interpretacja indywidualna ministra finansów z 11 marca 2016 r., sygn. DD9/033/494/BRT/2013/RD-124989, LEX nr 301803