Takie stanowisko przedstawił NSA w wyroku z 25 czerwca 2013 r. Spór sprowadzał się do rozstrzygnięcia czy przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy o PIT zwolnienie obejmuje również wynagrodzenie wypłacone właścicielowi nieruchomości na skutek ustanowienia odpłatnego ograniczonego prawa rzeczowego w postaci służebności przesyłu.

W przedmiotowej sprawie małżonkowie ustanowili odpłatnie i na czas nieokreślony na rzecz spółki, służebność przesyłu polegającą na korzystaniu z działki. Przeznaczenie tej służebności ma charakter energoelektryczny (budowa słupa i linii energetycznej, całodobowy dostęp). Informacjami PIT-8C spółka poinformowała urząd skarbowy o przychodzie otrzymanym przez małżonków.

Małżeństwo zwróciło się do fiskusa z wnioskiem o interpretację, czy odpłatne ustanowienie służebności przesyłu jest zwolnione od podatku stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a ustawy o PIT. Zdaniem małżeństwa jest zwolnione, ponieważ do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych. Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem i uznał, że otrzymane wynagrodzenie powinno być doliczone do pozostałych dochodów (przychodów), podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej, uzyskanych w roku podatkowym i opodatkowane w zeznaniu rocznym.

Sprawa ostatecznie trafiła do NSA. Sąd kasacyjny nie podzielił stanowiska fiskusa. Zdaniem sądu istotne cechy służebności przesyłu, jakkolwiek różniące się w pewnym zakresie od służebności gruntowych pozwalają na stwierdzenie, że stanowią one w istocie odmianę służebności gruntowych i ze względu na swoją konstrukcję służą w korzystaniu przez przedsiębiorców z cudzej nieruchomości w celu wybudowania i eksploatacji urządzeń przesyłowych. Nie można w związku z tym podzielić poglądu, że odmienny rodzaj podmiotów, jakim prawo przedmiotowych służebności przysługuje oraz treść każdego z tych praw decydują o tym, że służebność przesyłu jest poza zakresem normy zawartej w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a ustawy o PIT.

Zdaniem sądu nie sposób przyjąć, że w wyniku wprowadzenia do kodeksu cywilnego instytucji służebności przesyłu, przedmiotowa ulga podatkowa zostałaby pozbawiona swego praktycznego znaczenia.

Wyrok NSA z 25 czerwca 2013 r., II FSK 2131/11