Takie stanowisko przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w odpowiedzi na interpretację indywidualną. Stwierdził w niej, że wynikające z art. 5 ust. 1 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym uprawnienie do wystąpienia z wnioskiem o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych jest uprawnieniem ściśle osobistym i ma charakter niemajątkowy. W odniesieniu do faktur wystawionych na spadkodawcę przysługiwało wyłącznie spadkodawcy. Zwrotu nie może więc żądać następca prawnopodatkowy osoby fizycznej (spadkodawcy) na podstawie faktur wystawionych na tę osobę fizyczną (spadkodawcę).

Odmienne stanowisko w podobnej sprawie przedstawił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Odpowiadając 5 lipca 2013 r. na interpretację podatkową (IPPB2/415-352/13-2/AK) uznał, że nie może budzić wątpliwości, iż prawo zwrotu części wydatków jest prawem majątkowym, skoro dotyczy określonej kwoty pieniężnej. Nie można przy tym ograniczać uprawnienia spadkodawcy do otrzymania kwoty zwrotu w sytuacji, gdy stosowny wniosek w tym przedmiocie został złożony przez spadkodawcę. Skoro bowiem sytuacja prawna spadkodawcy była jasno w podanym zakresie określona przez ustawodawcę, a złożenie wniosku o zwrot powodowało jedynie realizację istniejącego uprawnienia, to prawo uzyskania zwrotu przechodzi na spadkobiercę niezależnie od tego, czy stosowny wniosek został złożony przez spadkodawcę, czy też uczyni to dopiero spadkobierca.

Podobnie wypowiedział się 28 lutego 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej z Poznania (ILPB2/415-988/09/12-S/ES), który także uznał, że spadkobierczyni przysługuje prawo do złożenia deklaracji VZM-1 i zwrotu części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, które poniosła spadkodawczyni.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 19 sierpnia 2013 r., IPTPB2/415-402/13-2/AKr.