W przedmiotowej sprawie wspólnik spółki z o. o. wniósł do tej spółki aportem zorganizowaną część prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa. Przed wniesieniem aportu, w ramach tego przedsiębiorstwa osoba fizyczna zaciągnęła kredyt w rachunku bieżącym na finansowanie bieżącej działalności. Zobowiązanie z tytułu zaciągniętego kredytu przeszło na spółkę z o. o., co zostało potwierdzone aneksem do umowy kredytowej. Od tego momentu spółka wykorzystuje kredyt w rachunku na finansowanie bieżących zobowiązań oraz dokonuje spłat wymagalnych odsetek.

Zdaniem spółki, w odniesieniu do przejęcia przez nią kredytu, nie ulega wątpliwości, że występuje związek ponoszonych wydatków (płaconych odsetek) z podlegającymi opodatkowaniu przychodami spółki. A zatem, odsetki od kredytu spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z chwilą ich zapłaty.

Organ podatkowy nie zgodził się jednak ze stanowiskiem podatnika i wskazał, że do kosztów uzyskania przychodów nie można zakwalifikować wydatków poniesionych w związku z otrzymaniem aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, skutkującego koniecznością podwyższenia kapitału zakładowego, gdyż wydatki te związane są z przychodem, który na gruncie ustawy o CIT podlega wyłączeniu z opodatkowania. Przysporzeniem, z którym związane są spłacane odsetki, jest aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, który podwyższył kapitał zakładowy. Przy czym, przysporzenie to nie stanowi przychodu podatkowego spółki. Zatem, zapłata odsetek od kredytu, związana jest ze ściśle określonym źródłem przychodów, którym jest zwiększenie kapitału poprzez wniesienie aportu. Odsetki te nie są zatem związane z ogólną działalnością spółki, lecz z pozyskanym przez nią przysporzeniem będącym w swej istocie zdarzeniem bilansowym pod postacią zwiększenia kapitału zakładowego. Skoro operacje polegające na wniesieniu do spółki z o o. wkładu w jakiejkolwiek formie (w tym wkładu niepieniężnego w postaci aportu stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa) uznawane są za neutralne podatkowo, to i koszty związane z tym źródłem przychodów w postaci spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego przez osobę fizyczną wnoszącą aport, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT z uwagi na przepis art. 7 ust. 3 pkt 1 i pkt 3 tej ustawy.

Podsumowując organ stanął na stanowisku, że zapłacone przez spółkę odsetki od kredytu, który został przejęty w drodze aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, wydatki te są bowiem związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a ponadto spółka nie jest następcą prawnym podmiotu wnoszącego aport.

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 28 stycznia 2013 r., IPTPB3/423-385/12-2/IR