Opublikowany w poniedziałek (12 marca) w unijnym dzienniku urzędowym wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został skierowany w ramach sądowego sporu między Stanisławem Pieńkowskim a Dyrektorem Izby Skarbowej w Lublinie. NSA w postanowieniu w sprawie I FSK 1398/14 zwrócił się do TS UE o dokonanie wykładni art. 146 ust. 1 lit. b), art. 147 oraz art. 131 i art. 273 dyrektywy VAT. Zadane pytanie dotyczyło dwóch kwestii. Po pierwsze, chodziło o rozstrzygnięcie, czy wymienione postanowienia dyrektywy sprzeciwiają się art. 127 ust. 6 ustawy o VAT, który wprowadza w przypadku podatnika (w spornej sprawie - sprzedawcy na rzecz podróżnych) wymóg osiągnięcia w roku poprzedzającym rok podatkowy określonego obrotu, aby móc dokonywać zwrotu VAT podróżnym i stosować stawkę preferencyjną 0 proc.. Po drugie, NSA powziął wątpliwość co do zgodności z przywołanymi przepisami dyrektywy art. 127 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 127 ust. 8 ustawy o VAT, które uniemożliwiają zastosowanie zwolnienia z VAT, jeśli podatnik nie posiada zawartej umowy z podmiotem uprawnionym do zwrotu podatku podróżnym.

 

TS UE nadał sprawie sygnaturę C-307/16 i postanowił o opublikowaniu wniosku prejudycjalnego w unijnym dzienniku urzędowym. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić w ciągu 15 miesięcy od daty rozpoczęcia postępowania przed Trybunał, tyle bowiem trwa średnia oczekiwania na wyrok dotyczący odesłania prejudycjalnego.

-----------------------------

* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.